,

POSTACININ SON MEKTUBU

kitap2.jpg

1923 yılında beraber doğduğu Cumhuriyetin bütün kazanımlarını, değiştirdiklerini kendi yaşamıyla özleştirmiş bir postacının sayıklamaları. Bisikletten düşmesini bir macera sanan adamın sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi değişiklikler içinde yaşlanınca şaşkınlığını kendi bilgisi ve mantığıyla.

Satın Al

 

Postacının Son Mektubu

…RolandBarthes “Romanın Hazırlanması-I- II” adlı, dilimize iki cilt halinde çevrilen eserinde en çok Hayku üzerinde duruyor. “Bir parçacık yazı insanı dünyadan ayırır, yazı çok olursa insanı dünyaya döndürür” diyerek haikuya övgü düzüyor.
Bunların ne ilgisi var Ziya Aykın ile mi diyeceksiniz?
Haksız bir soru: Ben, RolandBarthes’e, hayku ile romanın ne ilgisi vardır, diye sormadım ama cevap vereceğim bu olası soruya: Ziya, bize, hayku tadında, yer yer Alan RobbeGrillid’in bilinç akımı tekniğine de uyan anlatılarla ilginç ve güzel bir eser üretmiş.
Pierre Choderlos de Laclos’un Tehlikeli Alakalar’ını okuduğumda mektuplarla roman beni çok şaşırtmıştı, sonra çok örneğini gördük.
Sayıklamalarla yazılmış ilk romandır, “Postacının Son Mektubu”.
Okuyucuya bir öneride bulunacağım: Postacının Son Mektubu’nu okurken bir noktayı aklınızda tutmalısınız:
Binlerce yıldır insanoğlunun ulaşmaya çalıştığı sanat seviyesi, insanoğlunun İspanya’da bir mağara duvarına çizdiği öküz desenindeki sadeliktir. O primitif desen saftır, temizdir, süsten süslemeden arınmıştır.
Bütün dallarıyla resimden müziğe, heykelden şiire öyküden romana bütün sanat dallarında o safiyete ulaşmak ister, insanoğlu.
Ziya, o safiyete ulaşmış,
…Yanılmadığımı sanıyorum. Okuduğunuzda bir Reşat Nuri akıcılığı ve bir Bilge Karasu derinliği bulacaksınız Ziya Aykın’ın eserinde.
Politikanın nasıl bir incelikle ukalalık edilmeden romana yedirildiğini, cumhuriyet değerlerinin korunmasını, kaybolan kent dokusuna ve cumhuriyet değerlerine özlemin yakıcılığını da hissedeceksiniz… Yeni eserlerini okumak isterim, ölüm kapımı çalmadan…
Ümit Aloğlu, 8 Nisan 2019 Mezitli.
Mersin Kent Haber Gazetesi (mersinkent.com) 15 Nisan 2019

 

Ziya Aykın ve Ümit Aloğlu İÇEL TV’de İbrahim Öngü’nün konuğu oldular:

Biyografik Bilgi

scroll to top