,

AKKAHVE ‘nin SANATÇILARI : REHBER AYDIN – (Doğan AKÇA – 9/16 )

Akkahve’nin birçok değerli sanatçısını tanıdınız. Daha birçok ünlü sanatçıyı da zaman içinde yönetim kurulumuz ve yayın yönetmeni müsade ettiği sürece tanıyacaksınız.
Bazen tanıdığınız, bildiğiniz bir isim çıkacak karşınıza “a!. Oda mı Akkahve Sanatçısıydı?” diye şaşıracaksınız.
Arslanköy’ü biliyorsunuz. Belki içinizden “küçük bir belde” işte deyip geçmişsinizdir. Ama ben hep bu kadar akıllı insan, şair, yazar bu küçük yerleşim yerinden nasıl çıkıyor diye şaşırırım Arslanköy’ü düşünürken. Çünkü Osman Şahin, Behzat Ay ve daha birçok ünlü yazarın kenti Arslanköy.
Ve işte bu köyden çıkmış iki arkadaşımız vardı lisede. Biri ustura Kemal, Fizik izzet gibi fen hocalarının en sevdiği öğrencilerden biriydi. Şu anda da çok önemli bir işadamı. Yahya Aydın, Ama biz aynı sınıflarda okumamamıza rağmen abisi Rehber’le daha çok birlikte olurduk. Çünkü Rehber şairdi. 1954 yılında, yani daha lise 2 öğrencisiyken Varlık’ta şiiri yayınlanmıştı.
Hep anlatıyorum ya o yılların Mersin Lisesi’nde her ay bir bazen iki sanatçının şiiri çıkıyor Varlık’ta. Hepimiz onurlanıyoruz. işte Rehber de bize onur veren o şairlerden biri. Nasıl sevmeyiz. Yahya’ya ancak matematikten, fizikten ikmale kalınca işimiz düşüyor. “Aman bizi biraz çalıştır” diyoruz. Ama Rehber’e her gün muhtacız.
Çünkü hepimiz körkütük aşık, hepimiz en küçük hücremize kadar şiir doluyuz. Üstelik ben şiir yazmayı beceremiyorum ve yazanlara, hele Varlık’ta şiirini yayınlatabilip şairliğini tescil ettirenlere büyük sevgi ve saygı duyuyorum.
Rehber de benim gibi 1956 yılında bitirdi liseyi. Ben sonra okuyamadım ama Rehber Arslanköy’lü. Gitti, Ziraat Fakültesini bitirdi Ankara’da. Ve Mersin’e bir daha ayrılmamacasına geri döndü. Erdemli’de Alata Teknik Bahçevanlık Okulu’nda (bugünkü adını maalesef bilmiyorum) araştırmacı teknik eleman olarak çalıştı hep. Ve hep şiir yazdı. Kimilerini yayınladı, kimilerini dosyasında sakladı.
Galiba son yıllarda o da rahatladı. Çocuklarını büyüttü, okuttu, hayat kavgası, ailesine borcu olan görevleri azaldı, kendine zaman ayırmaya başladı. Son günlerde onu bir telaş içinde koşarken görüyorum. Şiir kitabını yayınlamaya çalışıyor. Yani yakında Rehber’in şiir kitabıyla kucaklaşırsanız hiç şaşırmayın. Ben yanda sanırım bu kitabında yayınlanacak bir şiirini ondan önce davranıp yayınlama mutluluğunu yaşıyorum…….

ÇAĞLARLA SÖYLEŞİ

Bir sanat elleri
Yeniden oymalarda canlanır
Oyulmuş gözlere toprak karanlığı dolmadan
Sevgiyle can ışığı verecek.
Oysa yıllarca çürümek
Toprağın ve yeşil otların altında.
Fakat yine o konuşacak, haykıracak
Yıllarca
Susmuş sevginin oyuntularından
Taş acısı yaşlar akacak.
II
Bir kadın yarımlığı
Kollar, göğüsler bekleyişinde yüzyılların
Çiçek oyunu olmuş.
Afrodit aklığında bir demetti belki o
“Sen gelseydin zeytinler yeşil olduğu zaman”
Diyor sevdiğine
Ama nerde o gece saçlar
Omuzlarda öpüşlerle donmuş.
III
Renkler ruh hamurunda
Yanmaktır onun için
Gel bir ak bulutlu gece
Kuşların gagasını ak
Gülleri kırmızı düşünmüşsün.
Tek tek bir ışık olmuş
Alnında dökülen damlalar.
IV
Zamanlar ötesinde buluşmuş
Dört yapraklı yonca
Delinmiş aklığından
Yeşil günlerle dönecek.
V
Dinsel boğulmalar ötesinde
Meryem analık duygularıyla ne kadar üzgün
İsa’dan kalan sadece eğri bakışlı bir haç.
Meryem acılardan başını eğmiş
Sade, din övgülerinden uzakta.
Ağlamaktan mermer esmerleşmiş
Bütün zamanlar susuyor sanki göz kapaklarında….

Rehber AYDIN

Bu yazı  “İçel Sanat Külübü” Aylık Bülteni “Aralık 1995 – 42. Sayı” sından alınmıştır.

Biyografik Bilgi

scroll to top