,

ATATÜRK’ÜN MERSİN’İ 9. ZİYARETİ – SEMİHİ VURAL

Atatürk-Mersin-Vali-Konağında.jpg

ATATÜRK’ÜN MERSİN’E 9. GELİŞİ
19 KASIM 1937
Doğu ve Güneydoğu Anadolu gezisinden dönerken M. Kemal Atatürk, 19 Kasım 1937 Cuma günü saat 15.00’de trenle Mersin’e gelmiştir.
Yanında Başbakan Celal Bayar, İçişleri Bakanı Şükrü Kaya, Bayındırlık Bakanı Ali Çetinkaya, Sabiha Gökçen, Milletvekilleri İsmail Müştak Mayokan, Kılıç Ali, Salih Bozok, Prof. Neşet Ömer İrdelp vardı.
İstasyonda Vali Rüknettin Nasuhioğlu, Belediye Başkanı Mithat Toroğlu, ilgililer ve Mersinlilerin coşkun sevgi gösterileriyle karşılandılar.
Otomobille, yapımı bitmiş olan Vali Konağı inşaatına gidildi. Konağın planları ile Prof. Jansen’in hazırladığı şehir imar planını tetkik eden Atatürk bu planın dikkatle uygulanması gerektiğini belirtti. (Jansen planı konusunda bu sitede bir çok makale vardır)
Resmi ziyaretler istemediği için Atatürk ve yanındakiler Yakup Ersoy’un portakal bahçesine götürüldüler. Ağaçlar arasında gezinirken Sabiha Gökçen, soymuş olduğu mandalinayı Atatürk’e ikram etti.
“Atatürk, mandalinalardan yedikten sonra ellerini yıkamak istedi. Akar su ve musluk yoktu. Bahçecinin eşi eline ibrik alarak karşısına çıktı.
– Paşam, elinize dökmek için su getirdim.
– Anne su mu dökeceksin?
– Anne olur da evladına su dökmez mi?
Bunu gayet tabii bir tavır ve yumuşak köylü diliyle söylemesi Atatürk’ün hoşuna gitti.
– Pek ala, öyleyse dök.
Elini yıkadıktan sonra ihtiyar kadının halini ve dertlerini sordular. – Paşam, her şeyimiz iyidir fakat suyumuz çok kötü.
Bu arada vekiller ve mebuslar da gelmişti. Onların yanında, ihtiyar kadından dertlerini sordu ve sıkılmadan kendisine söylediği şekilde tekrar etmesini söyledi. O da “Paşam, her şeyimiz güzel fakat suyumuz çok kötü” dedi.
Atatürk, Şükrü Kaya’ya “bu su davasının bir an önce hal edilmesi gerekli” buyurdular.” (Fikri Mutlu. “Atatürk Mersin’de” Kuvayi Milliye, sayı: 135,1971)
Yakup Ersoy’un oğlu Uğur Ersoy, babasından dinlediğine göre, bu olayda Ata’nın eline ibrikle su döken ve havlu verenin, bahçecinin kızı olduğunu, Atatürk’ün verdiği 5 lirayı bu genç kızın yıllarca özenle sakladığını nakletmektedir.
Bir süre istirahat eden Atatürk ve yanındakiler, bahçeden istasyona geldiler.
Atatürk istasyonda belediye başkanına, Mersin’in en iyi ayını sordu. Nisan ayının ılık, az rutubetli ve limon, portakal çiçeklerinin açtığı, kokularının çevreyi sardığı güzel bir ay olduğunu öğrenen Atatürk, Valiye hitaben:
“Konağı tefriş ettiriniz. Her yıl nisan ayını Mersin’de geçireceğim” demiştir.
Atatürk ve yanındakiler saat 16.50’de istasyonda halkın sevgi gösterileriyle uğurlandılar.

ATATÜRK MERSİN’DE “Hayali Cihan Değer”  kitabının sonraki bölümü için bu satırı tıklayınız.

Biyografik Bilgi

scroll to top