,

“KİLİKYA’NIN KADINLARI” YENİDEN SAHNELENDİ

SK-Başkanı-Sevinç-Şanlı.jpg

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” nedeniyle İÇEL SOROPTİMİST KULÜBÜ tarafından Kilikya’nın Kadınları eseri Yeniden Sahnelendi.
Mimar ve yazar Semihi Vural’ın “Tarihte Mersin Kadınları” kitabından hareketle tiyatro sahnesine taşınan “Kilikya’nın Kadınları” oyunu Alzheimer Derneği yararına 09 Mart 2018 Cuma günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi’nde yeniden sahnelendi.
Usta opera rejisörlerinden Melih Öztürk’ün sahneye koyduğu eserin müzik direktörlüğünü Engin Aktuğ yapıyor. Eserin kostüm tasarım ise Songül Birtek’e ait. Eserde rolleri, her biri kendi alanında kariyer sahibi olan, Prof. Dr. Aynur Özge, Beyza Semerci, Zuhal Karamehmet, İlkiz Hancıoğlu, Nuran Kurtuluş, Banu Es Yılmaz, Meltem Başol, Ganime Turan, Ülün Toker, Nilüfer Aydoğan Bakırezen, Dr. Ayşe Vural, Sevinç Şanlı, Ayşegül Uysal, Münire Yurdal, Aslı Gün, Esra Sönmez, Berna Güncan Erdoğan, Onat Taşkın, Şahmeran Duygu, Zülal Erkan, Ülkü Olgun, Fatma Yüksel, paylaşıyor.
Büyük bir ilgiyle kapalı gişe sahnelenen eserin temsiline, Federasyon Başkanı Nilgün Pakkan ile birlikte, Tarsus, Antakya, Seyhan, Mezitli, Adana, Soroptimist Kulübü başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, çok sayıda sanatsever katıldı. Temsilden elde edilen gelir ise Türkiye Alzheimer Derneği’ne bağışlanıyor.
8 Mart Yılın Kadını Ödülü, Prof. Dr. Aynur Özge’ye verildi.
İçel Soroptimist Kulübü, 8 Dünya Emekçi Kadınlar dolayısıyla her yıl verdiği Yılın Kadını Ödülü’nü ise Alzheimer hastalarına ve bu hastalığın sıkıntılarına dikkat çeken eğitim çalışmaları ve Elzheimer Hasta Yaşam Merkezi’ne verdiği emekleri nedeniyle Prof. Dr. Aynur Özge’ye verdi. Sayın Özge’ye ödülü, temsil öncesi takdim edildi.
İçel Soroptimist Kulübü Başkanı Sevinç Şanlı yaptığı açıklamada, “Gururla belirtmeliyim ki 1970 yılında kurulan kulübümüz, geçtiğimiz Ekim ayında 47. yaşını kutladı. Bu süre içinde hayatın her alanında kadınlarımızın yanında yer alarak, paha biçilmez değerler üreten Kulübümüz, kültür ve sanatın da içinde kendisine yer edinmiştir. Bu doğrultuda, Semihi Vural’ın Tarihte Mersin Kadınları eserinden yola çıkarak Kilikya’nın Kadınları oyununu kapalı gişe sahneledik. Temsilden elde edilen gelir ise yaptığı çalışmalarla kentimizin önemli bir sıkıntısına dikkat çeken, çare olan Elzheimer Derneği’ne bağışlanmıştır. Ayrıca Prof. Dr. Aynur Özge’ye yolumuzu aydınlatan çalışmaları nedeniyle 8 Mart Yılın Kadını Ödülü takdim edilmiştir. Böylesine bir günde bizleri yalnız bırakmayan sanatseverlere ve Kulüp üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

Biyografik Bilgi

scroll to top