,

Memet Çelik, Türkiye’ye Birincilikle Döndü.

Memet-Çelik-2.jpg

Mersinli genç trompet sanatçısı Memet Çelik, bu yıl 22-29 Şubat 2020 tarihleri arasında Batum’da düzenlenen ve Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Almanya’dan 134 yarışmacının katıldığı 6. International Music Competition “Silk Way” Batumi yarışmasında, Winds/Trumpet kategorisinde birincilik elde ederek Türkiye’ye döndü.
Genç sanatçıların tanıtılması, dünya kültürel mirasının korunarak daha da geliştirilmesi, genç sanatçılara profesyonel gelişim fırsatlarının yaratılması, sanat alanında uluslararası ilişkilerin ve işbirliğinin güçlendirilmesini, hedefleyen yarışmada Çelik, P. Depre Konçerto, A. Goedicke Konser Etütü op. 49, J. B. Arban Brilant Fantezi, Sh. Davitashvili Mavi Gökyüzü, eserlerini seslendirdi.
Yarışma öncesi aynı repertuvarla Akdeniz Opera ve Bale Kulübü’nün sponsorluğunda, Nevit Kodallı Konser Salonu’nda bir konser gerçekleştiren Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Lise 3’üncü sınıf öğrencisi Memet Çelik, göz doldurarak adından söz ettirmişti.
Yarışmaya, Türkiye’den, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ile birlikte MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı’ndan çok sayıda genç yetenek katıldı.
Memet Çelik:
2003 Mersin doğumlu olan Memet Çelik, 24 Kasım İlk Öğretim Okulu’nda başlayan eğitim hayatına 2012 yılından itibaren Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Doç. Rauf Musaev’in trompet öğrencisi olarak devam etti. Genç yaşına rağmen Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası’nda yer aldı; şef Aytuğ Ülgen yönetiminde solist olarak konserler verdi. Bu dönem, dünyaca ünlü trompet virtüözü Sergey Nakariakov’la da çalışma fırsatı buldu.
2017 yılında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın açtığı sınavı kazanarak, daha önce okuldan ayrılarak Çukurova Üniversitesi’ne geçen Musaev’in yeniden öğrencisi oldu. Çelik, Valencia Konservatuvarı trompet hocalarından Prof. Vicente Campos’un düzenlediği ustalık sınıfına katılarak başarı sertifikası aldı. 2019’da, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası sınavlarını kazanan Çelik, aynı yıl, Gürcistan Developing Union of Georgian Folklore and Classical Music Harmonia’ın düzenlediği 9. International Competition Festivali’nde, 1. Kategori Trompet Dalı’ında birincilik ve En İyi Artistik Performans Dalı’nda birincilik olmak üzere iki ödül birden kazandı. 2020’de altıncısı düzenlenen ve 6 ülkeden 134 yarışmacının katıldığı (Almanya, Gürcistan, Azerbaycan, Türkiye, Özbekistan, Kazakistan) International Music Competition “Silk Way” Batumi yarışmasında, Winds/Trompet Dalı’nda birincilik elde etti.
Çelik, ilk profesyonel senfonik konserlerini, 2019/2020 Sanat Sezonu’nda Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nda orkestra sanatçısı olarak, Orhan Şallıel, Antonio Pirolli, Orçun Orçunsel, Eray İnal, gibi şeflerin yönetiminde 16 yaşında gerçekleştirdi. Dünyaca ünlü orkestra şefi ve besteci Selman Ada’nın Mersin Suiti adını verdiği eserini adına ithaf ettiği Memet Çelik, halen Mersin’de yaşamakta; müzik eğitimini ise Adana’da Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Lise bölümünde sürdürmekte.

Biyografik Bilgi

scroll to top