,

Mersin 1. Uluslararası Müzik Festivali – Prof. Nevit Kodallı

Müzik-Festivali.jpg

Her fırsatta söylemişizdir, yinelemişizdir, Mersin, güzel sanatlarda, kültürlü uygar insanlarıyla aydın bir toplum olmak bakımından uzun yıllardır geniş ve köklü bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin en güzel örnekleri şu kısa Cumhuriyet dönemimizde yetiştirdiği müzik, resim, şiir, roman, opera ve bale, tiyatro ve daha nice nice dallarda üstün nitelikte sanatçılardır, bilim adamlarıdır, bunlara ek Mersin’in öğüncü Devlet Opera ve Balesi’dir, Polifonik Korolar Derneği’nin çeşitli korolarıdır, İçel Sanat Kulübü’dür, Resim Galerileri’dir. İşte bunca güzellikler arasından bir kısım Mersin’in kültürlü insanı yan yana gelerek Mersin’i bir sanat tacıyla onurlandırmak üzere 2002 Ekim ayında başlayacak Mersin I. Uluslararası Müzik Festivali’nin temelini atmışlar. Bu dostlara hepimiz şükran duygularıyla doluyuz.

Atatürk’ün “Mersinliler! Mersin’e sahip çıkınız” buyruğunu ne yazık ki kültürsüz, yurdunu ve kentini sevmeyen, iki kuruş çıkarları için her türlü çirkinliği göze alan ve görevleri olduğu halde bunlara engel olmayan yasal kurumların aymazlığı ile o güzel Mersinimiz ve dolayları beton yığınlarıyla, zevksiz, görgüsüz binalarıyla ve daha nice nedenlerle bugün talan edilmiş, bir kültürsüzlük örneği gibi acıklı haliyle yüreklerimizi sızlatmaktadır. Mersin’in eskiden kalma güzelliğine son bir darbe de, zamanında bütün Türkiye’nin öğünç kaynağı olmuş, 1946’da Ankara’dan sonra ilk opera temsilinin verildiği eski Halkevi, bugünün Kültür Merkezi Opera binasının tam karşısında, Cumhuriyet Alanı’nda bir takım kazma kürek faaliyetleri yapılarak vurulmakta… Bu tarihi, eşsiz ve güzel bina ve Cumhuriyet Alanı bir kültürsüzlük ve bağnazlık örneği ile berbat edilmez umarız. Orası Cumhuriyetimiz’i simgeleyen bir alandır, kutsaldır, orada evrensel kültürün bütün sanatlarını bünyesinde taşıyan tarihi bir Opera binamız vardır. Bunu unutmayalım ve değerlerimize belediyeler de dahil hepimiz saygılı olalım.

Ben ilk kez bir büyük müzik festivalinde 1949 yılında Fransa’da, Marsilya’ya 30-40 km. uzaklıkta çok tarihi bir kent olan Aix-enProvence de bulunmuştum. Festival dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla doluydu. Orada solistlerinin Berlin, Viyana, Roma, Milano operalarından gelen en seçkin sanatçılardan oluştuğu, Baden Baden orkestrasıyla Hans Rosbaud idaresinde dinlediğim ve seyrettiğim, harikanın ötesinde Mozart’ın Don Juan operasını hiç unutamam. Bu festivaldeki izlenimlerimi Ankara’da hocalarıma yazmıştım. Kaderin cilvesi, 1950’de Ankara’da yapılan Müzik Festivali’nde benim 1949’da henüz bitirdiğim senfonimin ilk seslendirilişi Hans Rosbaud idaresinde yapılmıştı.

Aix’deki festival her yaz yapılır. Çoğu yapıldığı yerle anılırlar ve o şehrin en büyük onurudur. Bayreuth Wagner Festivali, Salzburg’daki Mozart Festivalleri ve daha niceleri gelenek olarak tekrarlanır, insanlar bu festivallerde buluşmak için gene dünyanın dört bir yanından gelirler.

Yurdumuzda İstanbul Uluslararası Müzik Festivalleri, Sevda-Cenap And Vakfı’nın son yıllarda başarıyla yürüttüğü Ankara Uluslararası Müzik Festivalleri’nden sonra Mersin Uluslararası Müzik Festivali Ekim 2002’de ilkiyle kervana katılıyor. Festivalin açılışı için programa benim Hürrem Sultan Balemin alınması ayrıca bir Mersinli olarak beni mutlu kıldı, onurlandım.

Yazımın başında Atatürk’ün “Mersinliler! Mersin’e sahip çıkınız” direktifinin sonunda nasıl bir sahipsizlik içerisinde bütün bölgenin akılsızca talan edildiğine değinmiştim. Hiç olmazsa Mersin’in sanat potansiyeline, turizmden tutun daha bir çok alanda katkısı olacak, şehrimize nam kazandıracak, canlılık getirecek “Mersin l. Uluslararası Müzik Festivali”ne fakir zengin tüm Mersinliler’in, hatta tüm Çukurovalılar’ın sahip çıkması şarttır. Festivalde tam başarının sağlanması, gelenek halinde sürdürülmesinin sağlanması için her türlü basın araçlarından sonuna kadar yararlanılmalı ve halka mal edilmesi için vakit yitirmeden, hemen şimdiden büyük ve etkili bir kampanya başlatılmalı, ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Aksi halde ve sonunda fıstık, üzüm festivaline döndürülmemelidir. 1.Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ni şimdiden kutlar, sonsuza kadar başarılar dilerim.

İçel Sanat Kulübü Aylık Bülteni 117. sayısından alınmıştır.

Biyografik Bilgi

scroll to top