,

AKOB DERGİSİ 21. SAYISI ÇIKTI

AKDENİZ OPERA VE BALE KULÜBÜ nün AYLIK KÜLTÜR VE SANAT DERGİSİ nin 21. sayısı çıktı.

Cumhuriyetin 90. Yılını Kutlama Temalı olan AKOB Dergisi “Cumhuriyet Özel Sayısı” Bayrağımızın renkleri ve Atatürk’ün minik resimleriyle oluşturulan bir kapağıyla farklı ve çekici bir güzelliği işaret ediyor.
Editör İHSAN TOKSÖZ’ün “NEREDEN NEREYE ?” diyerek başladığı dergi,
Sürekli yazarlardan ÖMER EĞECİOĞLU’nun Franz Liszt ZEYNEP ALTAR İLE BİR SÖYLEŞİ” si ile sizi dünyasına çekiyor.
Önceki sayılarda Cumhuriyet Tarihimizden çok sesli müziğe ilişkin çok ilginç konuları önümüze getirip bizleri şaşırtan NİHAT TANER bu sayıda “ANKARA DA İLK OPERA BİNASI” başlıklı yazsında “Madam Kordi Miloviç’in Viyana Operet Topluluğu, Emmerich Kalman’ın Kontes Mariça’sını oynarken, nasıl Ankaranın ilk opera binasına esin kaynağı oldu (?)”ğunu aktarıyor.
Bilmeyenler veya bilgisini tazelemek isteyenler için , yeri gelmişken “EMMERİCH KALMAN KİMDİR ?” ile “O”nun tanıtımı yapılıyor.
Müzik konulu birçok kitap ve makalesi olan yazar, eleştirmen AHMET SAY “CUMHURİYET DÖNEMİNDE MÜZİK SANATIMIZIN SERÜVENİ“‘ne ışık tutuyor.
YAKUP KIVRAK, “KONSERVATUVAR TESİSLERİ DÜĞÜN SALONU” Başlıklı yazısında okuyucuya “Genel duyarsızlıklarımızla, küçüklü büyüklü hatalarımızla ilintili olarak enseleri kaşıyıp şöyle bir geriye dönük düşünmemisiz, kendi aramızda – tabiri caizse – günah çıkartmamızın, doğru yolu bulmamızın vaktidir” diyor.
“CUMHURİYETİN İLK DEVLET KONSERVATUVARI” nın tanıtımından sonra,
PROF.DR.SÜLEYMAN TARMAN’ın “TÜRK MÜZİK DEVRİMİ” başlıklı “KTÜ, 1.Uluslararası Müzik Araştırmaları Sempozyumu Bildirisi”nde “1924 den 2012 ye genel bir değerlendirmeyi,
MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ ‘ın “ATATÜRK VE MÜZİK” makalesini
AYTAÇ YALMAN’ın “ATATÜRK VE MOZART” makalesini birer solukta okuyor ve;
İNCİ KUT’un “Büyük Önderimiz Atatürk’ün Çağdaş ve Evrensel Değerdeki Müzik Devriminin Yorulmaz Savaşçısı, Çok yönlü Kültür Adamı“CEVAT MEMDUH ALTAR 111 YAŞINDA” Yazısıyla doyumsuz bir derginin bitmiş olmasının burukluğunu ve , Derginin tadının güzelliğini aynı anda yaşıyorsunuz.
AKDENİZ OPERA VE BALE KULÜBÜ nün KÜLTÜR – SANAT DERGİSİ, dernek üyelerine ücretsiz postalanmakta, Abone kaydı yapılmakta, seçkin kitapçı ve bayilerde satılmaktadır. Ayrıca derginin yeni sayısı çıktığında bir önceki sayısı “akob.org” sitesinde PDF olarak yer almakta, yine ayrıca yazılar konuları ve yazarlarına göre düz yazı olarak okuyuculara sunulmaktadır.

 

Biyografik Bilgi

scroll to top