,

ÖZGEÇMİŞ

Ö z  g e ç m i ş i m :
* 8 Yaşımda,  o sırada 10 yıllık eski olan  “Bütün Dünya” dergilerini okumakla başladım hayata.
* 10 Yaşımda ilk pilim ve 2,5 voltluk ampulüm oldu.
* 20 Yaşımda akvaryumum, sandıklar dolusu diyotum, kondansatörüm, transistorum ve diğer elektronik  parçalarım “Bilim ve Teknik” dergilerim  oldu.
* 30 yaşımda evli ve bir çocukluydum. Bir gün sevdiğim bir işim olacak hayaliyle yaşıyordum.   Bir ton oyuncağım, iki ton kitabım vardı onlarla teselli buluyordum.
* 40 yaşımda İkinci kızım ilkokuldaydı benim aklım eski plaklarda,  bilgisayarda ve seyahat etmekteydi.
* 50 yaşımda İçel Sanat Kulübü’nün eski sayılabilecek üyelerindendim. Birçok dernekte yöneticilik yapmıştım. İki üç yıllık bülten editörlüğü,  bir iki aylık gazete köşe yazarlığı deneyimim vardı. Hepsinden önemlisi, gurur duyduğum çokça arkadaşımdı.
* Nikos Kazancakis’in  “Zorba”, Vassili Vassilikos’un  “Ölümsüz Z” romanlarını, Desmont Morris’in “Çıplak Maymun, İnsanat Bahçesi, Sevmek Dokunmaktır, Koruyucu Tılsımlar“ ını ve başka kitaplar  okudum.
* Nazım Hikmet’in “Kurtuluş Savaşı” nı  ve “Şeyh Bedrettin Destanı”nı ve başka şiirler  okudum.
* Michael Cacoyannis’in yapımı olan, Antoni Quin’ in oynadığı “Zorba”,   Roberto Benigni nin “Hayat Güzeldir” ve Roman Polanski’nin “Piyanist” filmlerini,  Şener Şen’in oynadığı Yavuz Tuğrul’un “Muhsin Bey” filmini seyrettim. Başka filimler de seyrettim.
* Gözümü açtım Abim İsmet Aykın vardı. Onu örnek aldım.
* Ayşe Merzeci (Evlenmekle Akbulut)  öğretmenim oldu.
* Mustafa Eser ergenlik dönemimde arkadaşım oldu.
* Cahit Çetin hep imrendiğim kayınbabam oldu.
* İlkokulu bitirince babamın Mersin Lisesi Ortaokul kısımına yazdırmış olmasına rağmen bizim haberimiz olmadan beni Mersin Ticaret Lisesi Ortaokuluna aktarmışlar.  Ticaret Lisesi diplomasını ben aldım. Sonra bir kaç saat ders çalışma karşılığında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi diploması bacadan düştü.
* 1954 doğumluyum. Eskiden olduğu gibi merdivenleri ikişer çıkıyorum ancak yinede kendime çadır diktiğim, bisiklet boyadığım, asma tavan yaptığım, mobilya takımları, müzik dolapları yaptığım, su kuyusu kazdığım, kitap ciltlediğim, dikiş dikip  kaneviçe işlediğim,  duvarları  alçı yaptığım günler geride kaldı. Şimdi oturup sanal  olarak  kıtalar arası geziyorum internette. Ve görüyorsunuz işte,  artık uğraştığım şeyler sanal.  01 Şubat 2006 Ziya AYKIN

Eşim “Özgeçmişinde benim hiç yerim yokmuş demek” diyerek takılınca “Senden söz edecek olursam senin yaşamımdaki yerini okuyanlar, benim senden önce bir hiç olduğumu anlayacaklardı, bu da işime gelmezdi. Hem ben   hayatımı değil özgeçmişimi yazdım Hayatım ” dedim.  (Nasıl iyi kıvırabilmiş miyim?) Aslında yazmayı düşünmedim değil. Yazamamaktan korktum. Bana sevmeyi, sevilmeyi, öğreten. Özveriyi, hoşgörüyü ve sabırın ne demek olduğunu uygulamalı olarak gösteren yoldaşımı üç beş satıra değil yüzlerce sayfaya sığdıramam. Ama tek cümleye sığdırabilirim. İşte o cümle: “Eşim benim arkadaşımdır.” 05 Mayıs 2006 Ziya Aykın

3. Güncelleme: Evet,  sonra neler  oldu; Bir çok film ve Terry Georgenin yönetmenliğini yaptığı “Otel Ruanda” yı seyrettim. (Bu adını verdiğim filmler anlaşılacağı gibi benim felsefemi değiştirenler, ancak bu dünyadan giderken yanında sadece bir film götürebilirsin deseler “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” derim) … 2006-2007, İki yıl İçel Sanat Kulübü başkanlığı yaptım. 2006 dan bu yana Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu üyeliği yapmaktayım. 2008 yılından bu yana Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ni düzenleyen Sanat Etkinlikleri Derneği  kurucularından biri oldum.   Polifonik Korolar Derneği, ADD üyeliğim devam ediyor. Akdeniz Opera Bale Derneği Yönetim Kurulu üyesiyim. “akob.org” yi yapıyorum. Okuyan var mı bilmeden makale yazıyor, söyleşiler yapıyorum.

Şikayet gibi olamasın ama günde en az 4 saat (kendimden geçtiğim bazı günler 18 saat) yumuktepe.com için bilgisayar başında çalışıyorum.  “yumuktepe.com” “hek” leniyor, sil baştan yeniden yapıyorum.  “yumuktepe.com” “hek” leniyor, sil baştan yeniden yapıyorum.  “yumuktepe.com” “hek” leniyor, sil baştan yeniden yapıyorum.  Hoşuma gitmiyor bir daha yapıyorum. Joomla dan vördpires’e  geçiyorum bir daha yapıyorum… Özel ve tüzel kişiler, resmi kurumlar bu siteden izinsiz ve kaynak göstermeksizin yazı, fotoğraf alıyorlar, napiyim ? gülüyorum.

Önce küçük kızım üç ay sonra büyük kızım evlendi. Eş seçmedeki isabetli kararları için onlarla gurur duyuyorum. Hasan KESKİN  ve Selçuk UTKU tam benim hayalini kurduğum harika damatlarım oldular, sağ olsunlar, mutlu olsunlar… . 20 Aralık 2013. Ziya Aykın

4. Güncelleme : Son eklentiden bu yana 8 küsur yıl geçmiş. En önemlisi  İki harika torun sahibi oldum. Onlar çok mutlu ediyorlar beni. 

Babamın hastanedeki son üç gününde sayıklaması şeklinde bir kitap yazdım. “Postacının  Son Mektubu” adlı. Kitabın sonunda sayıklama bitiyor, yani babam ölüyor. Öyle ya adam ölmüş. Daha devam edip “Şöyle öldüm, böyle öldüm, gelip üstümü örttüler….” diye yazmaya nasıl devam etsin… Bir çok kişi “Benim kitapta son sayfa çıkmamış, baskı hatası var,  diye tlf. etti. Bir çok kişi de “Amca gerçekten de çok iyi bir yazarmış, belki sen de ona çekmişsindir. sen de yazsana”  dedi. Üzüleyim mi sevineyim mi, ne diyeyim bilemedim. 

Bir kaç dergide yazılarım çıktı. Birkaç kitaba editörlük yaptım. 

Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi’nde Ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Mersin Şubesinde “Pazartesi Söyleşileri”, “Çarşamba Söyleşileri” adlarıyla söyleşiler düzenledim 3 yıl.   Şimdi de “Kültürhane” de “Yumuktepe Kent Söyleşileri” düzenliyorum yu tup ta yayınlanmak üzere. 

Haa az kaldı unutuyordum.  Geçen yıl Vw Transporter alıp kafama göre bir karavan yaptım. Geçen yıl  toplam 30 gün kullandık. Bu yıl neler olacak bakalım. (Laf aramızda burası zaten hiç “Özgeçmiş’e” benzemiyordu. Tam anı defteri oldu çıktı.) 29 Mart 2022 Ziya Aykın

Biyografik Bilgi

scroll to top