,

MERSİN’DE ESİR MÜBADELESİ – GÜNDÜZ ARTAN

esir.jpg

İkinci Dünya Harbi’nin tüm şiddetiyle devam ettiği 1943 yılında Mihver ve müttefik devletler arasında esir mübadelesi , savaşa katılmayan tarafsız ülke olarak, Türkiye’de ve Mersin iskelesinde gerçekleştirilmiştir.
863 İngiliz esir getiren İtalyan Gradiska gemisi 19 Mart 1943 Cuma günü, 838 İtalyan ve 25 Alman esir getiren İngiliz Talma gemisi de ertesi gün Mersin iskelesine geldi. Beyaza boyanmış ve üzerinde Kızılhaç işareti bulunan gemilere giden Kızılay heyeti, gerekli formaliteyi ve mübadele işlemini kararlaştırdılar. Sağlık kontrolünden geçirilen esirlerin mübadelesi, elverişsiz hava koşulları nedeniyle Pazar gününe ertelendi.
İtalyan gemisi süvarisi karaya çıkarak Valiyi ziyaret etti. İtalyan kadın harp muhabiri ve İngiliz, Amerikalı gazeteciler, mübadeleyi İzlemek üzere Ankara’dan gelen Matbuat Umum Müdürlüğü sinema operatörleri ve Anadolu Ajansı ile Ulus, Cumhuriyet gazetelerinin muhabir ve fotoğrafçılarıyla tanıştırıldı.
21 Mart 1943 Pazar sabahı, çiseleyen yağmura rağmen doktorların iki grup halinde gemilere çıkmasıyla mübadele işlemi başladı. Gemilere yanaşan şatlara, isimleri okunan esirler bindirildi. Römorkörlerin çektiği şatlarla kendi gemilerine götürülen esirlere, Kızılay tarafından hazırlanan ve kırmızı ay damgası taşıyan ambalajlar içinde portakal, üzüm ve sigaralar ikram edildi. İki gemi yetkililerinin teslim ve tesellüm evraklarını imzalamalarından sonra Kızılay heyetimiz, esirlerin teşekkür ve sevgi tezahürleri arasında gemilerden ayrıldılar.
Düdük çalarak şehri selamlayan ve limandan ayrılan gemiler uğurlandı. Tesellüm işleminde bulunmak üzere Mersin’e gelen İngiliz ve İtalyan Konsolosları, gösterilen ilgi ve mesaiden dolayı Kızılay yetkilileriyle hastanemiz doktorlarına teşekkürlerini belirttiler.

İçel Sanat Kulübü Bülteni 91.sayısından alınmıştır.

Biyografik Bilgi

scroll to top