,

MERSİN’DE SPAD UÇAKLARI – 43. BL.

Uçak.jpg

MERSİN TARİHİNDEN KESİTLER

Kurtuluş Savaşı’nda Mersin sahillerinde bir başka serüven

Spad Uçakları Mersin’de

Türk ordusuna savaş malzemeleri tedariki için Milli Savunma Bakanlığı Levazım Dairesinden Binbaşı Rafet Bey İtalya’ya gönderilmişti. Uçak satın alması da tembih edildi. Rafet Binbaşı havacılıkla ilgili olmadığını bildirerek, yanına bir havacı verilmesini istediği halde yalnız gönderildi. Binbaşıdan 21 adet Spad XIII tipi avcı uçağının, İtalyan havacı Paraschini’nin (Parakini) elinde bulunduğu öğrenildi, satın alınması için yapılan girişimler olumlu sonuç verdi. Uçaklar, İtalyan tüccarı Paraschini’den satın alınıp Milli Kuvvetlerimize katılmak üzere hazırlandı. Uçaklar İtalya’nın Brindizi limanında “Sicilya” adlı İtalyan gemisine yüklenerek otomobille Antalya’ya gönderilen Yüzbaşı Fazıl, Yüzbaşı Yahya, sivil Pilot Hulusi ve Sivil Pilot Vecihi ile Makinist Eşref’ten oluşan yetkililere teslim edilmek üzere 30 Aralık 1921’de Antalya’ya gönderildi.

Uçakları taşıyan geminin İtalya’dan ayrıldıktan sonra iki Yunan torpidosu tarafından takip edildiği görüldü. Bir süre Mısır yönünde gidildiği halde torpidoların takibi devam etti. Suriye sahilleri ve Türkiye güney kıyılarına gelindi. Yunan torpidoları gemi kaptanına Türk sahillerine yanaştıkları takdirde uçakların zorla alınacağı mesajını verdiler. Geminin batırılması da akla gelen ihtimaller arasındaydı. Ancak, Ankara Hükümeti’nin talimatı ile gemi gece karanlığından yararlanarak ve ışıklarını da söndürerek Mersin limanına girmeyi başardı.

Mersin Bölge Komutanı Yarbay Demir Ali Bey, emrindeki asker ve Mersin halkının yardımı ile uçakları teslim aldı ve (Alman İskelesi üzerinden) trene yükleyerek demiryolu ile Konya’ya gönderdi. Fakat uçakların silahları yoktu. Bu uçaklara Konya’da Türk teknisyenler tarafından eski Alman uçaklarının makineli tüfeklerinin montesi planlandı ve uygulandı.

İstiklal Savaşı esnasında Mersin’e getirilen “Bleriot Aeronautique” yapımı SPAD XIII’ler 1926’ya kadar hizmette kalmıştır. (http://www. tayyareci.com/digerucaklar/turkiye/ww1/spads13.asp)

Biyografik Bilgi

scroll to top