,

YAM YAM PASTAHANESİ – ŞEFİK MAYA

Yamyam.jpg

Yazının başlığı okuyucuya biraz tuhaf gelecek ama gerçekten öyle.
Yam Yam Pastahanesi’nin işletmecisi Serkiz Usta biraz gırgırı seven bir Mersinli idi. Pastanenin yeri Akkahve’nin karşısında. Oraya pasta yemekten çok, Serkiz Usta’ya takılmak için gidilirdi, zaten dükkânına verdiği isimden de bu imaj belli oluyor. Mersin’e dışarıdan gelenler tabelayı görünce mutlaka gülümser pasta yemeye gelirdi. Atatürk Caddesi’nin ilk ve tek pastahanesi idi, güzel pasta yapardı sıra bulamazdınız.
Pastahanenin sol yanında Güneş Sineması. Fotoğrafta görülen grup, sinemanın açılmasını bekliyor. O gün ünlü “Rüzgâr Gibi Geçti” filmi gösteriliyordu, kapalı gişe oynuyor, yer bulmak hemen hemen imkânsız. Sağ tarafında ise Nihat Kodallı’nın ferforje atölyesi vardı. Mersin’de ilk ve tekti. Demirden yaptığı figürler tam bir sanat eseri idi. Nihat Usta, rahmetli Nevit Hoca’nın ağabeyi olur.
Bu fotoğrafın bir gün gelip Mersin’in geçmiş tarihine vesile olup, sizleri bir nebze olsun gülümsetmesi, inanın beni çok mutlu edecek, iyi ki kaybetmemişim. Mersin’in güzelliğini sizlerle paylaşmak çok güzel. Hep sağlıkla ve güzellikle kalın.
İçel Sanat Kulübü Aylık Bülteni 2013 – 198. Sayısından alınmıştır.

Biyografik Bilgi

scroll to top