,

YUMUKTEPE HÖYÜĞÜ ZİYARETÇİ MERKEZİ AÇILDI

yumuktepe186.jpg

Mersin – Toroslar Belediyesi desteğiyle yapılan ‘Yumuktepe Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’ törenle açıldı. Mersin’in Fransız işgalinden kurtuluşu savaşlarında önemli komutanlardan Osman Muzaffer Koçaşoğlu’nun adı verilmiş olan park içinde açılan bu merkezde Yumuktepe Höyüğü’nün tanımı ve höyükten çıkan tarihi eserlerin minyatürlerinin yapılacağı açıklandı. Açılışta Toroslar Belediyesi Başkanı Hamit Tuna, Yumuktepe Kazı Başkanı İsabella Caneva ve diğer kurum temsilcileri hazır bulundular.
Son 20 yıldan buyana kazıları yapan İ. Caneva bu merkezinin açılmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirterek, bugüne kadar kendilerine gösterdiği tüm desteklerinden dolayı Başkan Tuna’ya ve MEÜ yetkililerine teşekkür etti.
Belediye Başkanı H. Tuna’da önemli bir kültür mirası olan Yumuktepe Höyüğü’nün bugüne kadar yeterince tanıtılmamasından büyük bir üzüntü yaşadıklarına, ancak bu proje kapsamında höyüğün turizme kazandırılacak olmasının çok anlamlı ve önemli olduğuna dikkat çekti. Tuna, Yumuktepe höyüğünün tarihi geçmişinin anlatılacağı ziyaretçi merkezinin yanı sıra höyükten çıkan ürünlerin minyatürlerinin yapılacağı bir kurs merkezini de açtıklarını kaydetti. Tuna, “Yumuktepe Höyüğü, 9 bin yıllık tarihi bir geçmişi olan kültür mirasımızdır. Bu yer, ilk buğdayın yetiştiği, ilk ekmeğin yapıldığı, ilk mührün kullanıldığı, demir ve bakır dökümün yapıldığı, zeytinin yetiştirildiği önemli bir merkezdir. Aynı zamanda höyükte 6 bin yıllık ekmek kalıntısı bulundu. arkeoloji uzmanlarımızın ifadelerine göre, dünya literatüründe böyle bir bulgu yok…” dedi.

Biyografik Bilgi

scroll to top