,

15. MERSİN ULUSLAR ARASI MÜZİK FESTİVALİ BASIN BÜLTENİ

15.-merfest.jpg

MERSİN ULUSLAR ARASI MÜZİK FESTİVALİ BASIN BÜLTENİ 15.04.2016

15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali (02-28 Mayıs 2016)

Mersin’de müzik dolu günler başlıyor.

Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 15’inci kez düzenleyeceği festival ile Mersin’in sesi olmaya devam ediyor.

Etkinlikleriyle, ulusal ve uluslararası alanda Mersin’in sesi olmaya devam eden ve bu yıl 15’incisi düzenlenen “Mersin Uluslararası Müzik Festivali”, sanatseverleri bu yıl da zengin bir repertuvar ile karşılayacak. Yurtiçi ve yurtdışından gelen yıldız isimler ile önemli müzik gruplarının da içinde yer aldığı festival, 02-28 Mayıs tarihleri arasında Mersin’in önemli tarihi mekanlarında gerçekleştirilecek. Etkinliklerde, cazdan klasik batı müziğine uzanan çeşitlilikte bir repertuvar sanatseverler için seslendirilecek.

“17. Nevit Kodallı Çoksesli Korolar Şenliği” ve bu yıl “Mersin Yumuktepe İçin Müzik Arıyor” sloganıyla düzenlenen 6. Beste Yarışması, 02-07 Mayıs tarihleri arasında festival kapsamında gerçekleştirilecek diğer etkinliklerdir.

Festival Açılış konseri olarak bir başyapıt: Büyük besteci Ludwig Van Beethoen’in “9. Senfoni”si
Türkiye’nin opera yıldızlarınca seslendirilecek.

Pek çok orkestranın ve önemli festivallerin kuruluş ve organizasyonunda yer alan orkestra şefi Prof. Rengim Gökmen yönetiminde seslendirilecek konserde, Türkiye’nin opera yıldızları; Bengi İspir Özdülger, Ezgi Karakaya, Aykut Çınar, Teyfik Rodos solist sanatçı olarak yer alacak. Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu’nun da yer aldığı açılış konseri, 11 Mayıs 2016 Çarşamba günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşacak. Eserin koro şefliğini ise, Cemi’i Can Deliorman üstleniyor.
Bilet Fiyatları: 30TL, 20TL, 15TL

15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, etkinlikleriyle Mersin’in sesi olmaya devam ediyor.

Cazın eşsiz duayeni “Karrin Allyson” Mersin’de.
15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Amerikalı ünlü caz şarkıcısı Karin Allyson’ı Mersin’de sanatseverlerle buluşturuyor. Eşsiz yorumuyla bu yıl 6. kez Grammy Ödüllü’ne aday gösterilen sanatçı, A Felicidade, Nothing but the Blues, I Have Dreamed gibi en sevilen şarkılarını seslendirecek. Konser; 13 Mayıs 2016 Cuma günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde yer alacak. 2016 yılında yeniden Grammy Ödülü’ne aday gösterilen Karrin Allyson’ın bu eşsiz konseri için yerinizi şimdiden ayırttın.
Bilet Fiyatları: 30TL, 20TL,

Boğaziçi Caz Korosu
Dünya çapında başarılarıyla adından söz ettiren Boğaziçi Caz Korosu, 14 Mayıs 2016 Cumartesi saat: 20.00’de, Mersin’in önemli tarihi mekanlarından Soli Pompeipolis Konser Alanı’nda sanatseverlerle buluşacak. Topluluk, türkülerimizin caz uyarlamasının yanı sıra, standart caz parçalarının koral düzenlemelerini de seslendirecek. Masis Aram Gözbek yönetiminde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konsere tüm sanatseverler davetlidir.

Haydn Quartet
Başta Avrupa olmak üzere, Kuzey – Güney Amerika ve Asya ülkelerinde sayısız konserler veren dünyaca ünlü müzik topluluğu Haydn Quartet, seçkin repertuvarları ile Mersin’de.
Avusturya’da, Haydn’ın 30 yıl yaşadığı Eisenstadt Esterhazy Sarayı’nda kurulan topluluk; Frizt Kircher (1. Keman) ve Martin Kocsis (2. Keman), Gerswind Olthoff (Viyola), Nikolai New (Çello) isimlerinden oluşuyor.
F. Schubert, E. Korngold, Beethoven, J. Haydn’ın eserlerinin seslendirileceği konser, 15 Mayıs Pazar günü saat: 20.00’de, Mersin Üniversitesi Yenişehir Kampüsü Nevit Kodallı Konser Salonu’nda yer alacak.
Bilet Fiyatları: 20TL

Ustalardan Piyano Eşlikli Şan Konseri: Gökkuşağını Kucaklamak.

“2014 Lions Yılın En İyi Kadın Opera Şarkıcısı Ödülü”ne layık görülen, başta İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin olmak üzere pek çok opera eserinde solist olarak görev alan Otilia İpek (Soprano), piyanist Terane Abbaszade eşliğinde 18 Mayıs 2016 Çarşamba günü saat: 20.00’de, Mersin Katolik Kilisesi’nde sanatseverlerle buluşacak. Hem Türkiye, hem de yurtdışında başarılı resitalleriyle adından söz ettiren Otilia İpek, sevilen opera eserlerinden aryalar seslendirecek. Sanatçı, halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Aynı üniversitede öğretim görevlisi olan Terane Abbaszade, piyanist olarak sanatçıya eşlik ediyor.
Bilet Fiyatları: 30TL

“Borusan Quartet”den klasik müzik şöleni.
Borusan Kocabıyık Vakfı bünyesinde 2005 yılında kurulan Borusan Quartet’i oluşturan isimler; Esen Kıvrak, Olgu Kızılay, Efdal Latun ve Çağ Erçağ. Türkiye’nin yurtdışında ve yurtiçinde en çok festival daveti alan topluluk, E. Grieg’in Sol Minör Dörtlüsü ve A. Piazzola Mevsimler eserini seslendirecek. Konser; 20 Mayıs 2016 Cuma saat: 20.00’de Tarsus St. Paul Anıt Müzesi’nde yer alacak.
Bilet Fiyatları: 30TL

Türkiye’nin gururu olan bale yıldızları Mersin’de.
15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, uluslararası başarıları ve aldıkları ödüller ile Türkiye’nin haklı gururu olan bale sanatçılarını aynı sahnede buluşturacak. Samsun, Ankara, İstanbul, İzmir ve Mersin’in gözde sanatçılarından oluşan etkinlik, 22 Mayıs 2016 Pazar günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde yer alacak.
Koreografisini Mehmet Balkan’ın yaptığı etkinliği, Serbülent Biçer ve Miray Boyacıoğlu sahneye koyuyor.
Bilet Fiyatları: 30TL, 20TL, 15TL

Yunanistan’dan kucak dolusu müzikle yola çıkan “İmam Baildi”, 23 Mayıs’ta Mersin’de.
Henüz “İmam Baildi”nin müziğiyle tanışmayanlar, tanışıp da bu müziğe hayran kalanlar, festival sizi çağırıyor.
Dünyanın en prestijli festivallerinde boy gösteren ünlü müzik grubu İmam Baildi, 23 Mayıs 2016 Pazartesi saat: 20.00’de, Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Cumhuriyet Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak. Dünya çapında hayran kitlesine sahip olan İmam Baildi’nin konseri için biletlerinizi şimdiden almanız tavsiye olunur.
Bilet Fiyatları: 30TL, 20TL

“Selva Erdener ve Turkuvaz Beşlisi”
Her biri kendi alanlarında Türkiye’nin ustaları olan Turkuvaz Beşlisi; İbrahim Yazıcı, Ekrem Öztan, Ahmet Baran, Alper Müffettişoğlu, Burak Çakır ile ünlü soprano Selva Erdener aynı sahnede buluşuyor. Unutulmaz şarkı ve türkülerden oluşan bir repertuvarın seslendirileceği konser, 25 Mayıs 2016 Çarşamba saat: 20.00’de, Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde sanatseverleri karşılayacak.
Bilet Fiyatları: 30TL, 20TL, 15TL

Flemenko’dan Anadolu’ya: Ekrem Düzgünoğlu
Anadolu rock müziğinin yeni yıldızı Ekrem Düzgünoğlu, açıkhava konseriyle dinleyicisinin karşısına çıkıyor. Konser, 28 Mayıs 2016 Cumartesi saat: 20.00’de Toroslar Belediyesi Cumhuriyet Meydanı’nda ücretsiz olarak yer alacak.

17. Polifonik Korolar Şenliği
Mersin Polifonik Korolar Derneği’nin her sene düzenlediği Korolar Şenliği, bu yıl da festival bünyesinde, Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen korolarla birlikte gerçekleştirilecek. Katılımcı koro grupları konserlerini, 06-07 Mayıs tarihlerinde; ilk gün: 10.30 ile 20.00, ikinci gün: 16.00-20.00 saatleri arasında değişik seanslarla ve ücretsiz olarak seslendirecek.

Geleneksel 6. Beste Yarışması
Bu yıl, “Mersin Yumuktepe’nin Müziğini Arıyor” sloganıyla düzenlenen 6. Beste Yarışması, 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin açılış etkinliğine de ev sahipliği yapacak. Ödüller, 02 Mayıs 2016 Pazartesi saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi Şeref Salonu’nda yapılacak özel gecede sahiplerini bulacak. Dereceye giren eserler aynı gecede, Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin usta sanatçıları; Rauf Musaev, Ezgi Arman, Mammadbaghir Azimov, Ö Ziya Arman, Onur Tuyan’dan oluşan “Beste Yarışması Oda Orkestrası”nca ücretsiz olarak seslendirilecek.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı yaptığı açıklamada; “Büyük özverilerle bu günlere getirdiğimiz ve bu yıl 15’incisini düzenlediğimiz Mersin Uluslararası Müzik Festivali, sadece bizim için değil, tüm Mersin için övünç kaynağı olmuştur. Mersin’den başlayarak, Türkiye’nin sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik tanıtımına sağladığı olumlu katkılarından dolayı paha biçilmez değerler yaratan festivalimiz, kalitesinden ödün vermeden Mersin’nin sesi olmaya devam ediyor. Borçlu olduklarımız ve kendilerine bir kültür mirası bıraktığımız gelecek nesillere selam olsun, en derin saygılarımla sanat dolu günler diliyorum” dedi.

Biyografik Bilgi

scroll to top