,

Arkeoloji ve Biz – Prof. Nevit Kodallı

Adonis.jpg

İÇEL SANAT KULÜBÜ VII. MERSİN ARKEOLOJİ GÜNLERİ AÇIŞ KONUŞMALARI

Prof. Nevit Kodallı;
Arkeolojinin ne olduğunu bilmeden, insan kendi tarihini bilemez..
Biz maalesef tarihimizi artık, ‘Malazgirt Savaşı’ndan sonra başlatıyoruz. Bundan önce onca kavim gelmiş geçmiş, ne olmuş? Hiç bilgi verilmiyor. Özellikle yapılıyor bu. Özellikle diyorum. Oysa, biz bu memleketin insanlarıyız. Geçenlerde okuduğum bir yazıda; Köyde oturmuşlar, 24 kişi üzerinde DNA testi yapmışlar. 1000 senelik kemikler üzerinde.bir şeyler bulmuşlar.. O günkü insanlar üzerinde uyguladıklarında, bakıyorsunuz ki % 19’u hâlâ aynı şeyi gösteriyor. Geriye kalan, zaten bir tanesi yabancı, öbürleri de kırma. Bunu duyunca tabi köylüler çok üzülmüşler. “Demek ki bizim aslımız gâvur “diye! Yani bunu böyle düşünürsen insanlar arkeoloji dediğimiz şeyi, diğerlerini ne yapacaklarını tahmin edersiniz.
Ben Abdülhamit’in fermanını, Bergama Harabeleri’nin içinde, okudum. Diyor ki; “Bu çeşit haşereden Memalik-i Osmaniyemde mebzulen bulunduğundan isteyen kefereye verile.” Bu çeşit haşere dediği ‘taşlar’. Kendi memleketinden tabi, bizim değil olduğundan isteyen yabancıya verile! Tabi ki satılmış bu, biliyoruz hep. Yani öyle bedava verilmiş değil! Biz hatta Kıbrıs’ın satıldığını dahi biliyoruz, para karşılığında. Evet ama bunlar bizim konumuzun dışında. Bizim yapacağımız şey, tabi ki bizim değerlerimize sahip çıkmak! Hiçbir zaman Malazgirt vesaire gibi değil doğrudan doğruya bu toprakların evlatları olduğumuzu ve bu kültürün devamı olduğumuzun bilincinde olmamız lâzım.
Elime 1932 yılında basılmış Lise, Ortaokul Tarih kitapları geçti. Ve bugün okutulan tarih kitaplarını gördükten sonra çok utandım. Çok utandım! Çünkü bütün o bilimsel olarak ‘tarih’ değil kendilerine göre uyduruk bir şeyler yazmışlar.
İsim değiştirmekle de tarihi değiştiremezsiniz, siz istediğiniz kadar ‘Namrun’u ‘Çamlıyayla’ yapın, orası Namrun’dur. Siz istediğiniz kadar ‘Kargıpnarı’ deyin, öyle çirkin çirkin isimler, yok ‘Çeşmeli’ yapın orası ‘Gilindires’tir. Daha giderseniz de ‘Ovacık’ ta orası da ‘Gilindire’dir, ‘Gilidires’ değildir. Bütün buradaki değerlere hepimizin sahip çıkıp bu memleketin geçmişiyle de beraber bizim tarihimiz olduğunu, kabullenmemiz gerektiği bilincine varmamız en önemli şeydir. Çok teşekkür ederim…

İçel Sanat Kulübü Bülteni Ocak 2003 Sayısından Alınmıştır.

Biyografik Bilgi

scroll to top