,

ATATÜRK’ÜN MERSİN’İ 4. ZİYARETİ – SEMİHİ VURAL

rnek-Çiftliği.jpg

10 MAYIS 1926 PAZARTESİ  

Gazi Mustafa Kemal, Tarsus’ta, Taşucu’nda ve Dörtyol’daki (bir yıl önce satın aldığı) çiftliklerini görmek üzere 7 Mayıs 1926 günü Ankara’dan trenle hareket etmiştir.
Yanında Sabiha (Gökçen), manevi kızları Rukiye ve Zehra, Özel Kalem Müdürü Tevfik (Bıyıklıoğlu), Başyaver Rüsuhi, muhafız askerler ve özel hizmetçileri Habeş Nesip Ağa ile (Çanakkale Savaşından beri hizmetinde bulunan) Bekir Çavuş vardır.

TARSUS ÇİFTLİĞİ HAYAL KIRIKLIĞI
9 Mayıs 1926 Pazar günü Yenice’de, Mustafa Kemal karşılama yapılmamasını istemiş olmasına karşın halk istasyonu doldurmuştu. Adana Valisi Mustafa Reşat (Mimaroğlu), Belediye Başkanı Ali Münif (Yeğenağa), Mersin Valisi Ata, Belediye Başkanı Beyler ve mülki erkân ile vagonunda bir saat kadar görüştü. Tarsus’ta (Amerikan Koleji karşısında) Sadık (Eliyeşil) Paşa’nın konağında misafir edilen M. Kemal ve yanındakiler geceyi orada geçirdiler. 10 Mayıs Pazartesi sabahı kendisi için hazineden satın alınan Berdan Nehri kenarındaki çiftliği görmeye gidildi.
Şiddetli yağmur yağıyordu, yollar ve tarlalar su altındaydı. Su basan çiftlik görülmeden dönüldü. Satın almak için aracı olan iki milletvekili, (Ahmet Besim (Özbek) ve Niyazi (Ramazanoğlu)) tarlayı üçe bölüp su basan yeri M. Kemal’e, güvenli ve verimli iki bölümü kendilerine ayırmışlardı. Bu oyunu anlayan ve canı sıkılan M. Kemal aracı olan milletvekillerini bir daha huzuruna kabul etmemiştir.
Tarsus’ta fazla kalmayarak saat 22.00’de Mersin’e gelen Mustafa Kemal, geceyi trende kendi özel vagonunda geçirmiştir.

TEKİR ÇİFTLİĞİNDE
11 Mayıs Salı günü Ertuğrul yatı ile Taşucu’na giden ve saat 20.30’da Taşucu’na varan Gazi bir gece Sadık (Taşu) Beyin evinde konuk olmuştur. Çarşamba günü öğleden sonra Silifke’de ziyaretler yapılmış, vali konağında ziraat uzmanlarıyla çiftlik ve köylülere modem ziraatın yararı konusu görüşülmüştür. O gece, balo düzenlenen yatta kalmışlardır.
Perşembe sabahı yatla Taşucu’ndan ayrılan Gazi ve heyet, Susanoğlu koyunda, köylülerin yaptığı eğreti mendireğe yanaşan yattan çiftliğe gittiler. Çiftliğin her tarafını gezen Gazi, makineleri gördü, ustalarla tanıştı. O gece yatta düzenlenen akşam yemeğinde Adana, Tarsus, Mersin ve Silifke’den davet edilen resmi ve özel konuklarla sohbet eden Gazi, geceyi yatta geçirdi.
Cuma sabahı çiftliğe gelen Gazi, yaz aylarında dinlenmek için yaptırmayı düşündüğü köşkle ilgili Macar Mimar Radomesko’nun plan ve projelerini inceledi ve beğenmedi. (Cumhurbaşkanlığı dinlenme köşkü iki yıl kadar sonra İstanbul da Florya’da kuruldu.) Çiftlikte iki gece kalan ve 16 Mayıs 1926 Pazar günü saat 9.00’da Susanoğlu koyunda bekleyen Ertuğrul yatı ile Mersin’e dönen Mustafa Kemal, CHP Merkezini, Türkocağı’nı ziyaretten sonra trenle Adana’ya gitmiştir. Aynı gün Dörtyol’a giderek çiftliğini gezen Gazi, 17 Mayıs Pazartesi günü Ankara’ya hareket etmiştir.

ATATÜRK MERSİN’DE “Hayali Cihan Değer”  kitabının sonraki bölümü için bu satırı tıklayınız.

Biyografik Bilgi

scroll to top