,

ATATÜRK’ÜN MERSİN’İ 6. ZİYARETİ – SEMİHİ VURAL

Ege-Vapuru.jpg

12 ŞUBAT 1931
“EGE” VAPURUYLA ANADOLU GEZİSİNDEN DÖNERKEN
Mustafa Kemal, Ege vapuruyla Samsun’dan başladığı yurt gezisinde Antalya’dan Taşucu’na gelerek çiftliğine ve Silifke’ye uğramıştı. Taşucu’nda karaya çıktıktan sonra Silifke’de yetkililerle görüşen Gazi, çiftliğine gitti. Ege vapurunun Susanoğlu’na gelmesi ve konuklan alması planlanmıştı. Fakat fırtına nedeniyle gemi Taşucu’nda kaldı. Gece geç saatlerde, güç hava ve yol koşullarında çiftlikten Silifke’ye dönüldü. Konuklar için hazırlanan akşam yemeği ziyafetine çağırılan Silifkeliler, Gazi’nin gecikmesi üzerine yemekleri yiyerek evlerine gitmişlerdi. Yetkililer yoktu, postane kapalıydı. Gazi’nin canı sıkıldı. Gece yarısı Taşucu’na gidildi ve Mersin’e hareket edildi. 12 Şubat 1931 Perşembe günü saat 9.15’te Mersin’e gelindi.
Yanında Afet (İnan), Ordu Müfettişi Fahrettin (Altay) Paşa, İçişleri Bakanı Şükrü (Kaya), CHP Genel Sekreteri Recep (Peker), Milli Eğitim Bakanı Vasıf (Çınar), milletvekili Dr. Reşit Galip, Özel Kalem Müdürü Tevfik (Bıyıklıoğlu), Hasan Rıza (Soyak), Kılıç Ali, Salih (Bozok), Muhafız Alayı Komutanı İsmail Hakkı (Tekçe), Başyaver Rusuhi, Dışişleri Bakanlığından M.Şevket (Esendal), İktisat uzmanı Ahmet Hamdi (Başar), Hüsrev (Gerede), AA’dan Kemalettin (Kamu) ve gazeteciler vardı. Ramazan ayıydı. M. Kemal, yöneticileri vapurda kabul etmiştir.
MÜFTÜ EFENDİ İLE
M.Kemal, Müftü Abdullah (Gökçel) Efendiyi ayrıca çağırttı. Müftü Efendi ile dostlukları vardı. Masaya oturulunca Gazi
Müftü Efendi, sizinle karşılıklı birer kahve içelim. Kahveniz nasıl olsun? Diye sordu.
Müftü Efendi niyetliydi.
– Paşam, dedi, siz seferisiniz, siz buyurun için, bendeniz niyetliyim.

ZİYARETLER
M. Kemal ve yanındakiler saat 14.00’te Gümrük İskelesi’nden şehre çıktılar. İskelede ve yol boyunca coşkun sevgi gösterileriyle karşılanan heyet, Vilayeti, Belediyeyi, Tüccar hanında bulunan (Uray Caddesinde, sonra Türk Hava Kurumu oldu, yıkıldı) Parti merkezini ziyaret ettiler. Serbest Cumhuriyet Fırkasının propagandaları, etkileri, Belediye Seçimleri konularında görüşleri öğrendi, kendi fikirlerini açıkladı. Vali Faik Bey bilgiler sundu.
Bu sırada salona Girit mübadillerinden bir kişi girdi. Elindeki dilekçeyi uzattı, derdini anlatmak istedi. Gazi, nereden geldiklerini sordu.
Adam, Girit’ten Şam’a gittiğini, orada iki yıl kaldıktan sonra Mersin’e geldiğini ve beş senedir de burada bulunduğunu, fakat kendisine hakkının verilmediğini, Rum şivesi ile ve bozuk bir Türkçeyle ifadeye çalışıyordu. Gazi:
– İki yıl Şam’da bulundum diyorsun, Arapça öğrenebildin mi?
– Pek mükemmel öğrendim.
– O halde önce Türkçe öğren, sonra hak iste, dediler.
Gazi, Türklüğe, Türkçeye ne kadar önem verdiğini göstermişti.
Saat 16’da Gençler Birliği’ni ziyaret eden Mustafa Kemal, Başkan öğretmen İhsan Cemal Bey’in Türk Ocağı’ndan yakınması üzerine Türk Ocağı Merkezini de ziyaret etti. Yöneticilerle görüşerek eleştirilerde bulundu. (Ankara’ya döndükten sonra Mart ayında Türk Ocaklarının kapatılması, 19 Şubat 1932’de kurulan Halkevleri’nin başkanlığına Dr. Reşit Galip Bey’in getirilmesi çok ilginçtir.)
M. Kemal ve yanındakiler, 18.00’de trenle Malatya’ya gitmek üzere Adana’ya hareket etmişlerdir.

ATATÜRK MERSİN’DE “Hayali Cihan Değer”  kitabının sonraki bölümü için bu satırı tıklayınız.

 

Biyografik Bilgi

scroll to top