,

‘’ ÇEŞMEBAŞI ’’ VE ‘’ BOLERO ‘’ BALELERİ MDOB’ DA

bolero.jpg

MERSİN DEVLET OPERA VE BALESİ BASIN BÜLTENİ 24.03.2016
‘’ ÇEŞMEBAŞI ’’ VE ‘’ BOLERO ‘’ BALELERİ MDOB’ DA

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), Ferit Tüzün’ün ilk Türk balesi olan “Çeşmebaşı” ile Maurice Ravel’ in en çok tanınan, son eseri olan “Bolero” yu 29 Mart 2016 Salı ve 31 Mart 2016 Perşembe günleri saat: 20.00’de sanatseverlerle buluşturacak.
Eserin koreografı Uğur Seyrek diyor ki: ‘’Çeşmebaşı ‘’nı ilk dinlediğimde bendeki çağrışımı ‘’su‘’ oldu. İfade etmek istediklerim ‘’su‘’ da vücut buldu. Su, saflığı, sevgiyi, barışı, saygıyı ve arınmayı ifade ediyor. Dünyanın birçok yerinde çeşmebaşları meydanlardadır. Bir buluşma noktası, insanların birbirlerini etkiledikleri, temas ettikleri ve kendilerini buldukları bir yerdir.
’Çeşmebaşı ‘’ eserinde, insanların aralarında geçen güncel konuşmalar, aşklar, kavgalar, günümüz modern çağına uygun şekilde anlatılıyor.
20. Yüzyılın en önemli bestecilerinden M. Ravel’ in ‘’Bolero‘’ adlı eserinde tek bir melodiyle, her tekrarında değişen orkestra renkleriyle, kadın – erkek ilişkilerinin esrarı dans gösterisiyle anlatılıyor. Her iki eserin de koreografı Uğur Seyrek. Başlıca rolleri, Büşra Ay, Burak Serkan Cebeci, Ozan Demirbaş, Meltem Baydar, Tugay Ak, Bleda Özlem, Erdem Arslan, Meltem Baydar, Yusuf Afacan, Nino Svimonishvili, İsmail Şereflioğlu, Seda Dereli, Miray Boyacıoğlu, Özge Hoşer, Niyazi Cingöz, Pınar Humar, Tutku Barın Tümen, Ketevan Chkhikvadze paylaşmakta.
Mersin Devlet Opera ve Balesi Basın ve Halkla İlişkiler
Orçun Magal Tel: 0324 239 04 60
MDOB Gişe: 0324 238 37 52
E-Posta: mersindob@gmail.com
www.dobgm.gov.tr / www.biletiva.com

Biyografik Bilgi

scroll to top