,

ÇUKUROVA-TOROSLAR YÖRÜK MÜZESİ AÇILDI

Kilim.jpg

Çukurova Türkülerinin uzmanı, müzik insanı ve folklor araştırmacısı, eğitmen Dr. Halil Atılgan’ın çok uzun yıllardır topladıklarını sergilemek üzere , mekanını da kendisinin verdiği ve düzenlediği “ÇUKUROVA – TOROSLAR YÖRÜK MÜZESİ” 14 Mayıs 2015 tarihinde açıldı.

Karaisalı’nın İncirgediği köyünde Adana’lı olarak doğan ancak köyünün Tarsus’a bağlanmasıyla sonradan resmen Mersin’li olarak nüfus kaydını Çukurova-Toroslar olarak tescil ettirmiş olan Halil Atılgan’ın müze açılış davetiyesini Adana ve Mersin Büyükşehir Belediye başkanları ile Tarsus ve Karaisalı Belediye başkanları birlikte imzaladılar. Düziçi İlk Öğretmen Okulu ve zaman içinde Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü ve İktisat Fakültelerini bitiren eğitim, müzik, radyo tv konularında önemli görevlerde bulunan Dr. Halil Atılgan’ın sayısız makalesi, 48 tebliği ve 27 kitabı bulunuyor.
Yörüklerin kullanageldiği çok sayıda araç gereci, eşyayı, giysiyi, müzik aletini, otantik taşları ve etnografik malzemeleri barındıran Halil Atılgan Çukurova-Toroslar Yörük Müzesi Tarsus’un İcirgediği Mahallesi Kaşoba mezrasında bulunuyor.

Biyografik Bilgi

scroll to top