,

İSK 18. MERSİN ARKEOLOJİ GÜNLERİ-1

AG13-e1382425886533.jpg

İçel Sanat Kulübü, “Mersin Arkeoloji Günleri” nin 18. sini büyük bir başarı ve kazanımlarla yaptı. 4-5-6 Ekim 2013 tarihlerinde yapılan arkeoloji günlerinin açılışı İSK nın daha önceki 22 yılında “NEVİT KODALLI SALONU” adı ile kullandığı salonda yapıldı. Açılış konuşmasını İSK nın eski başkanlarından ve halen AKOB başkanı olan Fazıl TÜTÜNER yaptı.
Daha sonra yine İSK Aylık Bülteninde yıllar boyu emek vermiş olan değerli fotoğrafçı Bülent AKBAŞ’ın hazırladığı bir slayt gösterisi izlendi. Günümüzden 100 yılı aşkın bir süre önce İngiltere’den gelip Anadolu ve tüm Ortadoğuyu gezen özel eğitimli casus olan Gertrude Bell’in gezilerinde çektiği binlerce fotoğraf içinden yöremizin ören yerlerine ait olanları araştıran Bülent AKBAŞ, yeniden aynı açıdan çektiği fotoğraflarla yaptığı karşılaştırmalı sunumunda kırsal yerlerdeki ören yerlerimizde yüzyıldan beri hiçbir önemli tahribatın olmadığnı , asıl tahribatın şehirlerde veya şehirliler tarafından yapıldığını gözler önüne serdi.
Daha önceki yıllarda
Prof.Dr. Semavi EYİCE
Prof.Dr. Ali DİNÇOL
Prof.Dr. Doğan KUBAN
Prof.Dr. Halet ÇAMBEL
Prof.Dr. Nezahat BAYDUR
Sümerolog , Muazzez İlmiye ÇIĞ
Prof.Dr. Muhibbe DARGA
Prof.Dr. Mehmet ÖZSAİT
Ressam, Hattat, Etem ÇALIŞKAN
Prof.Dr. Metin SÖZEN
Prof.Dr. Refik DURU
Prof.Dr. Cevat ERDER
Prof.Dr. Özgen ACAR’a sunulmuş olan “KÜLTÜREL MİRASA KATKI ÖDÜLÜ” bu yıl İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinden PROF.DR.MEHMET ÖZDOĞAN’a sunuldu.

AG11
M.ÖZDOĞAN yaptığı teşekkür konuşmasında …”Bizim gibi Arkeolog bilim insanlarının kendilerine biçtiği görevler vardır. Bunlardan birincisi bilim üretmektir. İkincisi bunu toplumla paylaşmaktır. Çünkü biz bunu toplımun bize verdiği olanaklarla yapabiliyoruz. Toplumun düşünsel ve ekonomik zenginliğine katkıda bulunmamız gerekir. İşte bu Türkiyede aksamaktadır. İçel Sanat Kulübünün toplumla aramızdaki kopukluğu gidermekte çok önemli bir işlevi bulunmaktadır. Keşke her ilde benzeri bir sivil toplum kuruluşu bulunsaydı. Ben sizin bu çalışmalarınızı Halkevlerine, Köy Enstitülerine benzetiyorum. Bu nedenle İçel Sanat Kulübüne çok şey borçluyuz.
Bizim üçüncü görevimiz, Ürettiğimiz, toplumla paylaştığımız bilgi ve düşünceleri yeni kuşaklara aktarabilmektir. Biz kültürel mirası çağın gereklerinin yaşanması ve yapılması yada korunması gibi bir karşıtlık bir zıtlık olatak algıladık. Bunu zıtlık olarak ele aldığımızda herzaman kaybedecek olan kültürel mirastır. Yapılması gereken kültürel mirasın günümüz yaşamına katılmasıdır. Ben 1964 yılında o zaman bu bölge oldukça bakir iken Çukurova Bölge Planlama Teşkilatı burayı imara ve sanayiye açmazdan önce buraların kültürel envanterinin çıkarılmasını istedi. Benim hocam olan Profesör Halet Çambel bu işi kabul etti, ben o zaman öğrenci idim ve 3 yıl bu projede çalıştım. Mersin’den Payas’a kadar bütün kıyının envanterini çıkarttık. Bunların hepsi işlendi ve planlama, yolların, imarın, sanayi tesislerinin yerleri, herşey buna göre yapıldı. Ama bu sırada “biz plan değil pilav istiyoruz” dendi. Bizim plan pilav oldu. Eminim ki o plan uygulansa idi Çukurova ve Mersin başka bir görünüşte olurdu. Ama herşey bitmiş değildir. Bu bölgede çalışan ve bazıları şu anda aramızda olan çok değerli arkeolog arkadaşlarım var. Bunlar ile İçel Sanat Kulübü ve benzeri örgütlerin işbirliği sayesinde bölgedeki kültürel mirasın korunması ve topluma kazandırılması konusunda yapılacak çok şey olduğuna inanıyorum. Bu nedenle İçel Sanat Kulübüne çok çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

AG12
Geçen yıl başlatmış ve “Pozcu Ailesi Adına Şemsa POZCU” İle tüm şehrin sevgili ablası, kardeşi Lina NASİF’e vermiş olduğu “ KENT KÜLTÜRÜNE KATKI ÖDÜLÜ” bu yıl İSK Kurucu Başkanı Semihi VURAL ve Mersin Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesinden Prof. Dr. Berika İPEKBAYRAK’a sunuldu.
Daha sonra İçel Sanat Kulübünün binasına geçildi ve Lokalin üst katında bulunan “Müfide İLHAN – Ayşe UĞURAL Sergi Salonu’nun bulunduğu İçel Sanat Kulübü binasına geçildi. Bülent AKBAŞ’ın “Mersinden Görüntüler” adlı fotoğraf dergisi açılış- kokteyli ardından İSK Lokal Bahçesindeki yemek ile birici gün programı bitmiş oldu. Z.A.

Biyografik Bilgi

scroll to top