,

KARACAOĞLAN SEVDASI – ALİ UYSAL

k2.jpg

Gazi Eğitim son sınıfta öğrenciyim. Yaz tatilinde köyüm, Ören köydeyim. En hoş zevklerimden biri tek başıma, Toros Dağlarının üstünde, pırnar çalıları arasında dolaşmak. Öyle bir mutluluk dalgası ki ancak şiir ya da bir beste ile anlatılabilir. Kimi zaman bu olağanüstü sevincin ana kaynağını düşündüm. İki neden bulabildim: Biri çocukluğumun bu dağlar üstünde geçmiş olması. Oğlakların, keçilerin, sığırların peşinde anlatılması güç, çilekeş bir yaşantı. Öylesine bir yaşam ki sanki bu dağlar üstünde ayaklarımın değmediği taş yok gibi. Sonrasında Hasan Ali Yücel ile Tonguç alınyazımı bozup yeniden yazmışlar. Ne var ki eski yaşamım aklımdan hiç çıkmamış. Eğitimle kökten değişmiş yeni Ali Uysal’ın karşısına “insancık” diye nitelendirdiğim Ali hep dikilip durmuş. Bu nedenle başımdan ayaklarıma dek anlatılması güç bir duygu seli dolaşıp durmuş.

Bu dağlar üstünde dolaşırken kendimden geçişimin ikincisi de birincisi kadar özgün, onun kadar ilginç: Bu dağların üstünde, yaşamda bir eşi daha bulunmayan halk ozanı Karacaoğlan saz elinde, söz dilinde dolaşıp durmuş. Dağlara, taşlara gökte uçuşan ördeklere, dizim dizim turnalara, otlu koyaklara, pınarlara saz çalıp türküler söylemiş. Yörük kızlarının güzelliklerini sazına ve sesine nakış nakış işlemiş. Ben de Onun sevdalısıyım. Yok bu anlatım yetersiz kaldı: Karasevdalısıyım. Şiirlerinin çoğunu da ezbere bilirim. Bu büyülü doğanın kucağında kendinden geçmiş bir duygu seli içinde dolaşırken Onun şiirlerini de yaşantınıza katmanın verdiği mutluluğu düşleyebiliyor musunuz?

İşte böyle bir yaşantı anımda onun sesini duyar gibi oldum. Dikkat kesildim, oydu saz çalıp türkü söyleyen. Şair olmadığım halde benim de içimden dizeler fışkırmaya başladı. Aşağıdaki şiir işte o anı anlatır:

Söğüdünden meşesinden

Kederinden neşesinden

Kalbimin bir köşesinden

Ses veriyor Karacaoğlan.

…………………..

Ötüşür turnası kazı

Gelir geçer kışı yazı

Dağlarda hiç susmaz sazı

Ne söylüyor Karacaoğlan.

…………………….

Yaylalara göçenler

Güzelleri seçenleri

İçimizden geçenleri

Hep biliyor Karacaoğlan.

………………..

Söyler Ali arar Onu

Sarp kayada bulur yolu

Dar günlerde umut dolu

Alır sazı Karacaoğlan.

Köy Enstitüsü mezunu, edebiyat öğretmeni. Özellikle halk kültürü, Karacaoğlan, N. Hikmet konularında konuşmacı, yazar.

scroll to top