,

KEMAL CENGİZKAN “S’YOMKA” BELGESEL FOTOĞRAF SERGİSİ

Kemal-Cengizkan.jpg

BASIN DUYURUSU
Kemal Cengizkan’ın S’YOMKA isimli belgesel fotoğraf sergisi 18 Şubat tarihinde Mersin’de Sanat Sokağı’nda İçel Sanat Kulübü’nde açılıyor.
Kemal Cengizkan proje için şunları söylüyor :
“Amu Derya’nın kollarından olan Pyanj nehri, bazı yerlerde genişleyip durularak akıyor, Tajikistan’ın Afganistan ile sınırını çiziyordu. Hala iç savaş izlerine rastlanılan bölge muhteşem Pamir dağlarının uzantısı olan sarp ve vahşi bir doğaya sahipti. Nehir kenarını takibeden yeni yol, kışın geçit vermeyen yüksek platolardaki yola çözüm olarak yapılmaktaydı ve ılıman iklim koşulları nedeniyle ülkenin doğusu ile batısını her mevsim bağlayacaktı.
Çıplak tepeler arasındaki düzlük alanlarda, kimileri yeşillikler içinde küçük köyler vardı. Sovyetler Birliği döneminin yatırımlarıyla elektrik ve su sağlanmış, eğitim hizmetleri getirilmişti. Yıkıcı iç savaşın izlerine tek tük rastlanan bölgede insanlar hoşgörülü, sevecen ve misafirperverdi. 2001-2005 yılları arasında birkaç kez gittiğim bölgede günlük hayatı belgelemeye çalıştım. Her yerde olduğu gibi çocuklar fotoğrafçıya ilgi gösteriyordu; ben fotoğraf çekerken onlar ‘siyomkaaa!’, ‘siyomkaaa!’ diye sesleniyordu. Ne anlama geldiğini sonradan öğrendim; Rusça kökenli bu kelimenin başka dillerde de ses uyumlu karşılıkları vardı ve ‘fotoğraf çekmek’ ya da ‘ateş etmek’ anlamına geliyordu. Çocukların kulağımda kalan bu seslenişleri projenin de adı oldu.”
Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nin (AFSAD) uzun süre başkanlığını yapmış olan Kemal Cengizkan aynı zamanda Fotoğraf Vakfı’nın kurucuları arasında ve ilk başkanıdır. Fotoğraf alanındaki çabaları nedeniyle Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından ESFIAP ünvanı verilen Kemal Cengizkan’ın Dora Günel ile birlikte hazırladıkları ‘İçkalpakçı Çıkmazı-Bir Sokağın Monografisi’ isimli bir belgesel projesi daha bulunmaktadır.
Sergi 25 Şubat tarihine kadar Sanat Sokağı’nda İçel Sanat Kulübü’nde izlenebilecektir.

Biyografik Bilgi

scroll to top