,

KIRK KIRIK ÇİZGİ – 01 – SİREN YILMAZER / SEMİHİ VURAL

lokal.jpg

MERSİN

KIRK KIRIK ÇİZGİ

SİREN YILMAZER
İÇEL SANAT KULÜBÜ YAYINLARI
Çizimler : Siren Yılmazer

Metin ve Yayına Hazırlayan : Semihi Vural

Danışman : Meriç Alkan

Editör: İhsan Toksöz

Kapak : İçel Sanat Kulübü Lokal Bahçesi

İçel Sanat Kulübü

Katkıda bulunanlar:

Meriç Alkan, Saadet Caner, Eren Kaplancık.

Bu kitabın yayın hakları Semihi Vural’a aittir.

30 Yıl Yazdık Çizdik

(1986-2016)

1986 yılında Mersin’deki yaşamımın ortalarında 84 Evler Mahallesi’nde iç mimarlık bürosu kurmuştum. O yıllarda yoğunlaşan işler için mimari çizim de yapabilecek bir sekreter gerekiyordu. İşte Siren Yılmazer tam aradığım insan olarak karşıma çıktı.
Dekorasyonu yapılan işyerleri için gereken grafik panoları, yönlendirme yazıları, ardalan şaselerini hazırlamaktaki becerileri, işverenlerin de dikkatini çekiyor, biz de kıvanç duyuyorduk.

1988 yılında birkaç sanatsever arkadaşla bir grup oluşturduk. Perşembe akşamları büromuzda toplanıp Mersin için düşüncelerimizi paylaşıp, projeler üretiyorduk. Siren Yılmazer toplantı tutanaklarını dosyalıyor, küçük çizimler yapıyordu. Bu çalışmalar sonucunda “Eski Mersin Yapıları Haftası” projesi şekillendi. Bu proje içinde liselerarası resim yarışması, fotoğraf safarileri, paneller ve sergiler yer alıyordu. Bu kapsamda yapılan bir sergide ilk kez Siren Yılmazer desenleri de panolarda yerini aldı.

Ardından gelen aylar içinde “arkadaş grubu” artık birlikte yeni projelerin yapılabilmesi için, bir dernek çatısı altında buluştular. Avukat Sudi Abaç’ın hazırladığı tüzük tasarılarını Siren Yılmazer daktilo ile yazıp çoğaltarak üyelere ulaştırıyordu.

İçel Sanat Kulübü tasarısı 1989 yılı sonunda işlemlerini tamamlayıp yaşama geçti. 1992 yılında İçel Sanat Kulübü Bülteni bir “Dergi” kimliği ile yayın hayatına başladığında yine Siren Yılmazer bu serüvenin vazgeçilmez bir parçası oldu.

1995 yılında artık Mersin Üniversitesi Öğretim Görevlisi olarak Gülnar Meslek Yüksekokulu’nda göreve başlamıştım. Zorunlu olarak (yasalar gereği) iç mimarlık bürosu kapandı. İçimiz buruk ama ortak bir kararla Siren Yılmazer, sekreterlik görevini İçel Sanat Kulübü’nde yürütmeye başladı.

Nice yıllara Siren Yılmazer!

Semihi Vural

Kitabın bir sonraki bölümüne (içeriğine) geçmek için bu satırı tıklayınız………….

yumuktepe.com notu : Yazarı Semihi Vural’ın,   Siren Yılmazer’in çizimlerini tanıttığı “MERSİN KIRK KIRIK ÇİZGİ isimli bu kitapta resimler çizim öyküleriyle beraber sunulmuştur. Ancak internet aramalarıyla bu sayfalara ulaşanların kendilerini yanıltılmış hissetmeleri ihtimali nedeniyle  kitaptaki bazı başlıklar değiştirilmiş, veya hiç konmamıştır.  Siren Yılmazer’in, Semihi Vular’ın ve Sizin anlayışınıza sığınıyoruz.

Biyografik Bilgi

scroll to top