,

KIRK KIRIK ÇİZGİ – 04 – TÜTÜNERLER KONAĞI

Tütünerler-Konağı-1.jpg

Özgün konumu ve mimari özellikleri ile yeni işlevler verilerek kente kazandırılabilecek görkemli bir konaktır. Cami Şerif Mahallesi, Mücahitler Caddesi ile eski 15. Sokaktan başlayıp bir ada üzerinde yayılan yapı kompleksidir.

TÜTÜNER’LER KONAĞI

1908 yılında Mr. Ligor isimli bir mimar tarafından, Rum kökenli İskitoğlu ailesi için inşa edilmiştir. Kesme taştan kaliteli işçilikle yapılmıştır. İyi korunmuş iki katlı yapı dört yana eğimli kırma çatı ile örtülmüştür. Güney yönünde zemin katta üç dükkân sıralanır. Batı yönde iki dükkân ve bir depo vardır. Aynı derinlikteki üçüncü birim ise tadilat görmüştür.

Evin I. katı iç sofalı plan tipindedir. İç sofaya üç yönden değişik büyüklükte odalara açılmaktadır. Güney tarafında dördüncü yanında merdiven yer alır. Merdiven yanında banyo, tuvalet ve mutfak bulunmaktadır. Batı tarafında odalar üçgen biçimli çıkmalarda uzanır.

İlk yapımında bir bahçe ve birinci kat seviyesinde bir “hayat” yer almaktaydı. Bunu eski çizimlerden ve duvardaki kemer izlerinden anlıyoruz. Bahçe ve dış sofa evin doğusunda yer almaktadır. Yapının iki kat arası döşeme, çelik putrel üzeri ahşap kaplama konstrüksiyonla gerçekleştirilmiştir. Kademeli yapılmış çıkmalar taş konsollara oturtulmuştur.

Biyografik Bilgi

scroll to top