,

KRALİÇE ABA BALESİ – Altay BAYRAM

Aba-113-e1382468333319.jpg

MÜZİK – FERHANG HÜSEYİNOV

LİBRETTO – ALTAY BAYRAM

Antik çağlarda Mersin Silifke arasında hüküm sürmüş yerli bir krallık. Olba…Bir dönem krallığın başına bir kadın geçiyor ve ülkesine bağımsızlık kazandırıyor.

Arkeolojinin aydınlattığı Aba’nın ilginç hikayesi bale formunda günümüz izleyicisi ile buluşuyor.

ÖYKÜ

Aba’nın babası Zenofanes Olba rahipler soyundan olmasına rağmen Roma’ya karşı izlenen politikaya muhalefet etmiş ve korsanlara katılıp liderleri olmuştur. Romalı komutan Pompei’nin Akdeniz’deki korsanları temizleme seferleri sırasında Zenofanes de ortadan kaldırılır.

Zenofanes’i Romalılara ispiyonlayıp yakalatan Olba Baş Rahibi olmasına rağmen Aba’yı tapınağa alıp büyütür. Olba Kralı Teukros, Aba’yı sever ve evlenirler. Onun korsan geçmişinden haberi yoktur. Baş Rahip, Teukros’a bir felaket yaklaştığını kehanet eder. Onu Olba idaresinden uzaklaştırıp yerine geçmeye çalışır. Kehanet gücüyle Olba’yı daha iyi yöneteceğine inanmaktadır. Kraliçe Aba’yı korsan geçmişiyle tehdit ederek Olba idaresinde onu kullanmaya başlar. Teukros’un gücünü kaybetmesi için Roma’ya ödenen vergileri aksatır.

Bir gün beklenen olur ve Antonius, Kleopatra ile birlikte Olba’ya gelir. Ancak Baş Rahibin umduğu gibi olmaz ve Antonius Olba idaresini zorla alarak Kleopatra’ya hediye eder. Tüm Olbalılar idarenin alınmasına, Komutan Pompei ise toprakların hediye verilmesine karşı çıkar. Çıkan gerginlikler Aba ve Kleopatra’nın marifetiyle kan dökülmeden yatışır.

 Baş rahip, Pompei’nin öfkesinden istifade eder ve Antonius ve Kleopatra’ya suikast yapmaya onu ikna eder. Aba, sinsi planı duyar ve Kleopatra’ya yardım ederek hem planı bozmaya hem de Romalılardan babasının intikamını almaya yemin eder.

 Antonius ve Kleopatra, Kanytella’da dinlenmekte oldukları bir sıra Pompei adamlarıyla saldırır. Kleopatra’yı öldürmek üzereyken Aba meçhul bir savaşçı kılığında çıkıverir ve onu engeller. Korsanlıktan kalan kılıç ustalığına Pompei dayanamaz. Teukros yetişip kan dökülmesini engeller. Suikast başarısız olur. Kleopatra hayatını kurtaranın Kraliçe Aba olduğunu öğrendiğinde ona hayran kalır. Aba Olba’nın ve kıymetli sedir ormanlarının onun hizmetinde olduğunu bildirir. Kleopatra aslında kendine Olba’nın sedir ağaçlarıyla güçlü bir filo kurup denizlerde Roma’ya üstünlük kurmak istemektedir. Aba’nın bu zeki teklifini kabul eder. Ağaçları alır ve minnettarlığını Olba topraklarını geri bağışlayarak gösterir. Pompei kurtulup Roma’ya ihanet eden Aba’ya saldırır. Teukros, kendini kılıcın önüne atar ve yaşamını yitirir.

Kraliçe Aba, Olbaya özgürlüğünü geri kazandırmış ama kralını kaybettirmiştir. Kendini Olba’ya ve oğluna adar. Baş Rahip Aba’nın tek başına iktidarda olmasını hazmedemez. Bütün rahipleri Kraliçeye karşı kışkırtır. Ancak Aba’yı öldürmek isteyince yalnız kalır başaramaz. Kaçar. Yaralı Aba peşine düşer. Rahip halktan onu kurtarmasını diler. Ne var ki, Olba halkı da onu reddedince kendini Kanytella’da uçurumdan atar. Yaralanan Aba daha fazla dayanamaz ve yaşama veda eder. Krallık onun soyu tarafından nesillerce yönetilir. Gün gelir her şey tarihteki tozlu yerini alır ancak Olba ve Kraliçesi Aba asla ölmez.

Biyografik Bilgi

scroll to top