,

MERSİN DEVLET OPERA VE BALESİ BASIN BÜLTENİ 13 ARALIK 2016

Danzon.jpg

Mersin Devlet Opera ve Balesi, “Düğün” balesinin dünya prömiyeri ve “Danzon” balesiyle 15 Aralık 2016 Perşembe günü, saat 20: 00’de seyirciyle buluşuyor.

Mehmet BALKAN’ın koreografisini yaptığı “Düğün” balesi dünya prömiyerini Mersin’de gerçekleştiriyor. Daha önce Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde “Dostum Akdeniz, Bach Oryantal, Mevlâna’nın Çağrısı, Fındıkkıran, İlişkiler” balelerinin koreografilerini yapan Mehmet BALKAN şimdi de “Düğün” balesinin dünya prömiyerini Mersinli sanatseverlerin beğenisine sunuyor.
“Düğün” balesi, dünyanın birçok yerinde sıkça karşılaşılan toplumsal bir sorunu; yani iki kız kardeşin aynı gence âşık olmasını, geleneksel motiflerimiz, folklorik adımlarımız ve müziğimiz ile harmanlayarak izleyicilere aktarıyor.
Eserde, Mersin Devlet Operası’nın bale sanatçılarının yanı sıra İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin başdansçıları Deniz KILINÇ ve Tuncay TUNÇELİ de rol alıyor.
Müzik : Erim ARDAL
Koreograf : Mehmet BALKAN
Ayşe Gelin : Deniz KILINÇ ( Konuk San.) – Büşra AY
Damat Ferhat : Olcay TUNÇELİ (Konuk San.)- Y. Ozan DEMİRBAŞ
Hatice Anne : Özlem ŞENORMANLILAR – Meltem AYAR
Rıza Baba : Ender ÜÇDEMİR – Miray BOYACIOĞLU
Fatma : Büşra AY – Tutku BARIN TÜMEN
Ferit : Ozan DEMİRBAŞ – Niyazi CİNGÖZ

Arturo MARQUEZ’in “Danzon” müzikleri dizisinin ilk iki bölümü üzerine G. Armağan DAVRAN ve A. Volkan ERSOY’un koreografisiyle bir perdelik “Danzon” balesi aşkın ve tutkunun dansla vücut bulmuş hali.
Küba’nın ulusal dansı da sayılan “Danzon” Karayip, Fransız ve İspanyol dans kültürlerinin harmanlanması olarak da biliniyor. Vals ve bolero dansından da izler taşıyan “Danzon” balesi kadın ile erkeğin danstaki muhteşem uyumunu yakalıyor.
Müzik : Arturo MARQUEZ
Koreograf ve Sahneye Koyanlar : G. Armağan DAVRAN / A. Volkan ERSOY

Solist Çift : Burak Serkan Cebeci – Özlem Şenormanlılar
Çiftler : Ender Üçdemir – Büşra Ay – Miray Boyacıoğlu- Meltem Ayar – Niyazi Cingöz- Bleda Özlem- Tugay Ak- Ketevan Chkhıkvadze- Ozan Demirbaş- İsmail Şereflioğlu- Tutku Barın Tümen

Biyografik Bilgi

scroll to top