,

MERSİN DEVLET OPERA VE BALESİ BASIN BÜLTENİ

Yevgeni.jpg

11.10.2016
SEZONUN İLK OPERA TEMSİLİ ‘’YEVGENİ ONYEGİN’’
MDOB 25. yılında yeni sezonun ilk opera temsili olan Yevgeni Onyegin’i, 15 Ekim 2016 Cumartesi günü saat 20: 00’ de Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde sahneliyor.
Çaykovski’nin, Puşkin ‘in manzum eseri “ Yevgeni Onegin” den hareketle bestelediği operanın librettosunu da Piyotr Konstantin Schilowski ile birlikte yazmıştır.
Orkestra yönetmeni Lorenzo Coladonato, sahne yönetmeni Kenan Korbek, dekor Gürcan Kubilay, kostüm Sevtaç Demirer, koreografi Serbülent Biçer, koro şefi Anıl Aydın, ışık Tarı Deniz.
15 Ekim 2016 tarihinde gerçekleşecek eserin başlıca rollerini, Andrei Yevtuşenko, Bengi İspir Özdülger, Bülent Bezdüz, Nihan Çetin, Mustafa Özer, Gülçin Altaş, Ayşe Pınar Balay, Erdem Özdemir, Mehmet Erkoç paylaşıyor.
Ayrıca kariyeri başarılarla dolu olan, yurtiçi ve yurtdışında birçok ödül kazanan Ankara DOB solist sanatçısı Tuncay Kurtoğlu’ nu bu temsilde ‘Prens Gremin’ rolünde izleyeceğiz.
Eserin konusu kısaca şöyle;
Larina’nın Tatyana ve Olga adında iki kızı vardır. Şair Lenski, Olga’ya aşıktır. Lenski, Larina’nın evine yakışıklı, genç, şımarık komşusu Onyegin ile gelir. Tatyana, Onyegin’e aşık olur ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar ona aşk mektubu yazar. Onyegin, Tatyana’nın kendisine duyduğu bu saf aşkı aşağılar. Larinlerin evinde yapılan bir kutlamada Onyegin, Tatyana’yı umursamaz ve Olga’yla flört ederek Lenski’nin kalbini kırar. Sinirlenen genç şair, Onyegin’i düelloya davet eder. Düelloda Onyegin, Lenski’yi öldürür. Olayın üzerinden uzun zaman geçtikten sonra Petersburg’a geri dönen Onyegin, arkadaşı Prens Gremin ile karşılaşır. Gremin ona karısı Tatyana’yı takdim eder. Onyegin, tüm tutkusuyla, zamanında hor gördüğü Tatyana’nın ayaklarına kapanır. Tatyana, Onyegin’i hala sevmektedir, ancak onurlu ve şerefli bir kadın olduğundan Onyegin’i reddeder.

Biyografik Bilgi

scroll to top