,

MERSİN LİSELİLERİ DERNEĞİ ARALIK 2015 BÜLTENİ

MERSİN-LİSELİLERİ.jpg

Aralık 2015
Değerli Dostlar,
Yeni bir yılın eşiğinde sizlere seslenmekten mutluluk duyuyoruz.
Genel Kurulumuz
Her yıl Ocak ayı içinde gerçekleştirdiğimiz Genel Kurulumuz, bu yıl ikinci toplantı tarihi olan 16 Ocak 2106 tarihinde Cumartesi günü saat 11’de dernek merkezimizde yapılacaktır. Bir araya gelerek özlem gidereceğimiz ve güney mutfağının tadına varacağımız bu buluşmaya üyelerimizi bekliyoruz.
Etkinliklerimiz
Eski bursiyerlerimizden İstanbul’a yerleşmiş olanları bir araya getirip tanıştırmak ve kaynaştırmak bağlamında 11 Ocak 2015 ve 29 Mart 2015 tarihlerinde kahvaltı toplantıları düzenledik. Yaz aylarında da sürdürdüğümüz bu etkinliklerimize Yönetim Kurulu üyelerimizden Ülker Arıkan, Fatma Öztep, İlknur Özcanbey, Meriç Alkan, Hatice Arı Seçim ve Muhammet Budak da katıldılar. Bu toplantılar, gençlerimiz arasında büyük bir birliktelik heyecanı yarattı. Bu girişimimizi sürdürme isteğimizi ve mutluluğumuzu da belirtmeden geçemeyeceğiz.
Bursiyerlerimiz yarıyıl tatilinden mart ayı başında döndüler. Dernek merkezimiz yine cıvıl cıvıl. Her cumartesi bizlere de farklı bir enerji aşılıyorlar.
Değerli dostumuz ve üyemiz Nihat Böke 7.3.2015 tarihinde bir grup gencimizle “Meraklarımızı geliştirmek ve koleksiyon yapmak” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Nihat Böke bir başka bir söyleşiyle de, özgeçmiş ve iş mülakatlarında nelere dikkat edileceği konusunda öğrencilerimizi aydınlattı. Öğrencilerimizin çok yararlandıkları bu söyleşiler için Sayın Nihat Böke’ye teşekkürlerimizi sunarız.
21. 3. 2015 tarihinde gençlerimizin ilgi ve merakını uyandıran, İmre Azem’in çektiği ödüllü bir belgesel “Ekümenopolis”i izledik. Belgesel, çarpık yapılaşmanın yarattığı kaosu, ayrıca kentlerin neleri yitirdiğini bilimsel açıklamalarla da anlatıyor. Yönetim kurulu üyemiz Muhammet Budak’ın önerisi üzerine gerçekleştirdiğimiz bu izlencenin ardından gençler konuya ilişkin düşüncelerini paylaştılar.
Çanakkale Zaferimizin 100. yılında Türkiye İş Bankası Müzesi’nde yer alan bu konudaki sergiyi gençlerimizle izledik ve Eminönü’nde bir kafede oturarak sergi üzerine sohbet ettik. Bir başka gün de yine öğrencilerimizle birlikte Tophane-i Amire’de yer alan “Mimar Sinan- Sanatı ve Eserleri” konulu sergiyi gezdik. Haziran ayı başında da mezun olan bursiyerlerimizle bir araya gelerek onları uğurladık.
Yeni öğretim yılı başlarken 11 Ekim 2015’te Fenerbahçe’deki bir lokantada bursiyerlerimizin ve mezunlarımızın da katıldığı bir kahvaltıda buluştuk. Neşe içinde geçen bu toplantıdan herkes mutlulukla ayrıldı.
8 Kasım 2015 tarihinde Erasmus ve Work&Travel gibi öğrenci programları deneyimi olan eski bursiyerlerimiz yeni arkadaşlarımıza bu konuda bilgi vererek sorularını yanıtladılar. Bu yararlı toplantı için Selman Erdoğan ve Barış Öztürk arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.
Yeni dönemin tanışma toplantısıysa 3 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirildi. Bu toplantıya Hasan Tekin Hocamız, Mersin’den bizi ziyarete gelen Burhan Özacun ve Ahmet Yer dostlarımız da bir ara katıldılar. Bu birlikteliği, genç üyelerimiz Selman Erdoğan, Sema Kahraman ve Muhammet Budak düzenlediler.

Mersin Haberlerimiz
Mersin’deki Tevfik Sırrı Gür Lisesi Mezun ve Yetişenleri Derneği de geçtiğimiz aylarda genel kurulunu yaptı. Mersin’deki dostlarımızdan Serdar Saydan başkanlığa getirildi. Mahmut Cömert, Sevgi Karakaya, Serdar Güven,Erhan Nomer,Cem Oğuz Güler,Turgay Oktar, Perihan Hayal ve Havva Ongunsel Yönetim Kurulu üyeliklerini paylaşıyorlar. Kendilerini kutlarız.
Mart ayı içinde Mersin’de olan Fatma Öztep arkadaşımız onları ziyaret ederek çalışmaları hakkında yeni haberler getirdi. Lisemizin (Mersin Lisesi / Tevfik Sırrı Gür Anadolu Lisesi) yeni Müdürü Mehmet Akkaya’nın girişimiyle Spor Odası yeniden düzenlenerek Spor Salonu haline dönüştürüldü. Öğrencilerini bir spor yarışmasına götürürken elim bir trafik kazasında yitirdiğimiz Beden Eğitimi Öğretmenimiz Neriman Dolunay’ın adını verildi. Lisemizin sportif başarılarının simgesi kupa ve madalyalarımız da burada sergilenmek üzere yerlerini aldılar.
Mayıs ayı içinde Mersin Uluslararası Müzik Festivali dolayısıyla gittiğimiz Mersin’de kardeş derneğimizin başkanı Serdar Saydan’ı ziyaretimizde eşiyle birlikte bizi içtenlikle ağırladılar. Lisemizin Kavurma Günü hazırlıklarını paylaştık. Derneğimizi temsilen Fatma Öztep ve Ülker Arıkan Kavurma Günü’ne katıldılar. Oraya gelen öğretmenlerimiz, çeşitli illerden gelen ve Mersin’den katılan arkadaşlarımızı görmekten mutlu olduk. Ayrıca Lisemiz Müdürü Mehmet Akkaya’yla tanışmaktan, etkinliklerini görmekten memnun olduk. Bu vesileyle, lisemize kazandırdığı spor salonu ve kadirbilirliği nedeniyle kendisini kutladık.
Bu yıl 14.’sü düzenlenen Mersin Uluslararası Müzik Festivali yine Mersin’i Türkiye ve Dünya gündemine taşıdı. Değerli sanatçımız Fazıl Say’ın bestelediği “ İstanbul Sernfonisi” ile açılan festival ile Mersinliler, Die Wiener Strauss Company, Paganini Topluluğu, Uzakdoğu’dan Anadolu’ya Esintiler, Dünya’nın Yerel Müziği, Dünya Bale Yıldızları Kucerova & Bezdüz’ün tınılarıyla buluştular. On dört yıldır kesintisiz sürdürülen bu festivale emek ve gönül vermiş olan tüm arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ederiz.
Yıllardır derneğimize burs yardımlarını sürdürerek gençlerimizin elinden tutan Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Sayın Cihat Lokmanoğlu ve Genel Sekreteri Korer Özbenli’yi Mersin Temsilcimiz, arkadaşımız Kudret Ünal ve Fatma Öztep‘le irlikte ziyaret ettik. İçten bir konukseverlikle bizleri karşılayan Cihat Lokmanoğlu ve Korer Özbenli’ye derneğimiz ve gençlerimiz adına teşekkürlerimizi sunduk.
Değerli sanatçı dostumuz Sayım Koç, bu yıl, ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere İstanbul’da iki sergi açtı. Resimleriyle Toroslar’dan esintilerle hepimize eski Mersin’i hatırlatan Sayım Koç derneğimizi de ziyaret ederek bizleri onurlandırdı. Ayrıca arkadaşımız Aliye Altunbilek’in resimlerini de açtığı sergiyle, İstanbul’da izlemek olanağını bulduk. Başarılarının devamını dileriz.
Derneğimiz kurucu üyelerinden, Ressam-Seramik Sanatçısı Güngör Arıbal, ekim ayında 3. Özbek-Türk Resim Sergisi bağlamında Türk Sanatları dalındaki resimleri ile Türkiye’yi temsil etti. Kendisini kutlarız.
Ressam-Hattat ağabeyimiz Etem Çalışkan da İSMEK’teki eğitsel çalışmalarına dolu dizgin devam ediyor. Kendisi adına açılmış olan facebook sayfasından onu izlemek mümkün. Enerjisi ile bizlere örnek oluyor. İyi ki varsınız.
Değerli dostumuz, Prof.Dr.Mehmet Mahir, 26 Kasım-23 Aralık 2015 tarihleri arasında, Akademililer Sanat Merkezi’nde “Bach’ın Melekleri” adını verdiği bir sergi açtı. Kendisini kutluyor, daha nicelerine diyoruz.
Mersinli dostlarımız, Dr.Ayşe-Semihi Vural’ın gelinleri Aslı Vural, Kadıköy, Göztepe’deki Galeri Ark’ta bir sergi açtı. 10 Ocak 2016’ya kadar gezilebilecek olan sergisi dolayısıyla kendisini kutlarız.
Mersin Ticaret ve Sanayi Odasının öncülüğünde 9 yıldır verilen, Mersin Kenti Edebiyat ödülüne bu yıl Yazar, Şair Cevat Çapan, Türk modern şiirine katkılarının yanı sıra dünya şiirini Türkçe’ye kazandırması dolayısıyla layık görüldü. Cevat Çapan 17 Aralık 2015 günü Mersin’de düzenlenen bir törenle ödülünü aldı. Hem değerli şair Cevat Çapan’ı hem de başkanları Sayın Şerafettin Aşut’un şahsında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı kutlarız…..

2016 yılının eşiğinde yeni yılın hepiniz için mutluluk, esenlik dolu, aydınlık günler getirmesini dileriz.
İçten sevgi ve Saygılarımızla…

Mersin Liselileri Derneği
Yönetim Kurulu
Adına
Z. Ülker Arıkan

İletişim:
Tel. /faks 0212-2127333 e-posta : mldernegi@hotmail.com
Adres: Selahattin Pınar Cad. Tosunlar Apt. No.10/4 Mecidiyeköy-İstanbul
Web sayfası: www.mersinliselileridernegi.com

Biyografik Bilgi

scroll to top