,

1. Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü Töreni

NASİ-DEVELİ-logo.jpg

Mersinli avukat ve yazar Şinasi Develi’nin anısını yaşatmak, kente yaptığı katkıların bilirliğini artırmak ve Mersin ile ilgili yapılacak yeni çalışmaları teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü sahibini buldu.
Törene çok sayıda gazeteci,  Şinasi Develi’nin oğlu Etem Develi, Mersin Büyükşehir ve İlçe  Belediye Başkanları, Mersin Baro Başkanı, Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü Yürütme Kurulu üyeleri katıldı.
Törende konuşma yapan ödülün kurucu üyelerinden Hafize Bilgenoğlu, başvuruda bulunan birçok farklı yapıt arasından, Turan Ali Çağlar’ın ‘Mersin ve Tarsus Halk Kültürü’ kitabını ödüle layık görülme gerekçelerini anlattı.
Daha sonra Semihi Vural, merhum Şinasi Develi ile olan dostluğunu anlatırken Develi ailesi adına söz alan Ethem Develi, “Bu tören merhumu anma töreni değil, yaşatma töreni” ifadelerini kullandı.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de, kente değer katan isimlere destek verilmesinin kent kültürü açısından önemine dikkat çekti.
Son konuşmacı, Turan Ali Çağlar  yaptığı teşekkür konuşmasında “Belediye başkanları kentlerine büyük hizmetler yapabilirler. Bunun sadece o kenttekiler bilir. Türkiye ve dünya çapında iz bırakmak istiyorsanız sanata destek vermeniz gerekir” dedi.
Çağlar, Mersin’deki belediyelerin roman ve öykü başta olmak üzere edebiyat alanında ödüller düzenlenmesi çağrısında bulundu.
Tören, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in Turan Ali Çağlar’a ödülünü sunması ve hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Biyografik Bilgi

scroll to top