,

ATATÜRK’ÜN MERSİN’İ 8. ZİYARETİ – SEMİHİ VURAL

AtaturkSalincakta.jpg

21 ŞUBAT  1935
Ege vapuruyla İzmir’den Antalya’ya, oradan Taşucu’na gelen ve Çiftliği gezen Atatürk, 21 Şubat 1935 Perşembe günü saat 9.15’te Mersin’e gelmiştir.
Yurdumuza kötü emeller besleyen İtalya diktatörü Mussolini ye göz dağı vermek için Adatepe ve Zafertepe savaş muhriplerinin eşlik ettiği bu gezide, yanında kız kardeşi Makbule Atadan, Nebile, Afet İnan, İçişleri Bakanı Şükrü Kaya ile kızı, Ordu Müfettişi Fahrettin Altay, General Cemil Cahit Toydemir, Cevat Abbas Gürer, milletvekili Nuri Conker, Muhafız Alayı Komutanı İ. Hakkı Tekçe, Genel Sekreter Haşan Rıza Soyak, Başyaver Celal Tolgay, yaverler Naşit Mengü, Şükrü Özer ve AvusturyalI mimar Gros bulunuyorlardı. Taşucu’nda bir köşk yaptırmak için, Macar mimar Radomesko’nun planını beğenmeyen ve mimar Gros’u getiren Atatürk, Çiftlik Müdürü Sırrı beyin görüşüne uyarak bu girişimlerinden vazgeçmiştir.
Atatürk, şehre çıkmamış, Vali Hakkı Haydar Perksun ve yöneticileri vapurda kabul etmiştir. Bir motor davetlileri vapura götürüp getiriyordu. Mussolini’nin dünyaya meydan okuduğu günlerde yaptığı bu gezide Mersin’e uğrayan Atatürk’ün, Müftü Abdullah Gökçel Efendiyle sohbetinin bir bölümünü, torunu Uğur Ersoy şöyle nakletmektedir:
“Atatürk pek iyi görünmüyormuş. Gözleri kan çanağı gibiymiş. Oturmuyor, salonda sürekli geziniyormuş, belli ki çok huzursuz. . .
– Müftü Efendi, bu Mussolini fena halde canımı sıkıyor. Ülkeye tam huzur gelmişken, kalkınma hamleleri başlamışken bu adamın bir delilik yapmasından korkuyorum. Geceleri uyuyamıyorum. Eminim siz de uyuyamıyorsunuzdur.
– Gazi Hazretleri benim uyku problemim yok, Mussolini beni rahatsız etmiyor.
– Nasıl olur, bu krizin içinde nasıl böyle rahat uyuyabilirsiniz.
-Paşa Hazretleri, biz tabii rahat uyuruz. Başımızda siz olduğunuz sürece biz Türk Milleti hiç bir zaman endişelenmeyiz. Bu cevap Ata’nın pek hoşuna gitmişti.
İskeleyi ve Uray Caddesini dolduran binlerce Mersinli Ata’sını görmek özlemiyle beklemiş, Ege vapuru, öğleden sonra İzmir’e hareket etmiştir.

ATATÜRK MERSİN’DE “Hayali Cihan Değer”  kitabının sonraki bölümü için bu satırı tıklayınız.

Biyografik Bilgi

scroll to top