,

GÜLSİN ONAY KONSERİ

Gülsin-Onay-1.jpg

13. Mersin Uluslararası Müzik Festivali nin 9 Haziran 2014 tarihinde Mersin Kültür Merkezi Salonunda yapılan son piyano konserinde Devlet Sanatçısı Gülsin Onay sahne aldı. İlk konserini, 6 yaşındayken  veren, 16 yaşında Premier Prix du Piano’ adlı ödülü alan sanatçı daha sonra Marguerite Long – Jacgues Thibaud (Paris) ve Ferrucio Busoni (Bolzano) dahil olmak üzere uluslar arası yarışmalardaki bir çok  ödüllerle başarısını kanıtlamayı sürdürdü.  38 ülkenin yer aldığı bütün kıtalarda, önemli müzik merkezlerinde performans göstermesi onun uluslararası kariyerini başlattı. Dresden Staatskapelle, Berlin Radyo Senfoni Orkestrası, Münih RSO, Salzburg Mozarteum Orkestrası, Viyana RSO, Varşova Senfonia, Varşova Flarmonik, İsrail Senfoni Orkestrası, Tokyo Senfoni Orkestrası, Japonya Flarmonik, Kopenhag ve Helsinki Radyo Senfoni Orkestraları, Slovak Flarmonik, Belçika Ulusal Orkestrası ve St. Petersburg bunlardandır.Gülsin Onay 2

Gülsin Onay aynı zamanda Berlin, Varşova, Granada, Mozartfest Würzburg, Newport, Schleswig Holstein ve İstanbul dahil olmak üzere dünyanın her tarafındaki festivallerde popüler bir konuktur.

İstanbul Boğaziçi Üniversitesi tarafından Onursal Doktora ile ödüllendirilmiş olup, “Devlet Sanatçısı” ünvanını taşır ve kendi ülkesi olan Türkiyede de ünlüdür. Kayıtlarında ve programlarında eserlerine yer verdiği  Çağdaş Türk Bestecisi A. Adnan Saygun’un müziğinin savunucusudur.

Biyografik Bilgi

scroll to top