,

İstasyon Caddesi ve Parkı – Nihat TANER

Bulvar-Parkı-1.jpg

Park henüz yok. Dikdörtgen planlı boş alanda Yangın Kulesi yer almakta

Hastane Caddesinde su sondajı yapılmış ve çıkan suyun içmeye uygun olmadığının görülmesi üzerine çalışmalara ara verilmişti. Sondaj kulesi tadil edilmiş, siren (canavar düdüğü) takılarak Merkez Bankası’nın kuzeyindeki alanda itfaiye kulesi olarak kullanılmıştı.

Park şekillenmeye başlamış, çiçekler ve ağaçlar ekilmiş. Parkın ortasında havuz inşaatı devam ediyor. Araçların rahat seyri için yol genişletilmiş, parka yuvarlak bir form verilmiş. Caddenin iki tarafında geniş kaldırımlar ve ağaçlandırma dikkat çekmekte. Doğuya bakarak çekilmiş fotoğrafta sağda Cezaevi, sonra cumbalı evler, arka planda Katolik Kilisesi saat kulesi görülmekte. Yolun sonundaki tek katlı basık yapı Demiryolları deposudur.

Mersin, one of the key cities of Southern Turkey, similar in elimate and industry to its sister City oj Sonla Fe Springs, California.

Bir zamanlar Mersin’in Amerika’da bır Zardeşi vardı: Santa Fe Springs alt koşedekı fotoğrafta ananevi Gul Resmi Geçidine 1969 yılında katılan ve i’deniz aşırı ulaşan eller” temasını işleyen platform görülüyor Şarkın sihirli havasını anımsatan uçan seccadenin üstündeki cami ile gökdelen geleneksel ve modern Türkiye’yi simgeliyor, önündeki yer küre üzerinde birleşen eller de aralarında denizler olan iki kentin kardeşliğini anlatıyordu. Yarışmada birinci gelen ve Reader’s Digest Vakfı uluslararası ödülünü kazanan platformda dönemin İstanbul valisi Vefa Poyrazl ın kızı Sema Poyraz ve Didem Yeneriz adlı genç kızlarımız da yer alıyor.
Mersin için çok yararlı bir tanıtım olanağı sağlayabilecek kardeş kent projesi ne yazık ki sürdürülemedL Mersin’de Santa Fe’den bir iz yok ama Santa Fe Springs’de Mersin Sokağı halen mevcut.
İstasyon Caddesine gelince; çiçek yok, park yok ama caddenin sağı solu otopark!

Havuz inşaatı bitmiş ağaçlar gelişmiş, parka gelenlerin oturması için banklar yerleştirilmiş. Elektrik hatları direkler üzerinde parkın içinden geçmektex Otobüsün şekli fotoğrafın 1 950 1 1i yıllara ait olduğunu düşündürüyor. O yıllarda özel otobüs işletmesi Tevfik Atalay’a aitti. Sonraki yıllarda Atalay yerine İsmet Beyin Okaner otobüsleri hizrnet verecektir.

Mersin, one oj the key cities of Soışlhern Turkey, şimilnr in climule and industry to its şişler City oj Sonla Fe Springs, California.
19603 11 yılların ortalarına ait bu fotoğraf “Türkiye’nin güneyindeki kilit kentlerden biri olan Mersin, iklimi ve sanayii ile kardeş şehri olan Sanla Fe Springs’e benzer” alt yazısı ile Kaliforniya’daki yerel gazetelerde yayınlanmıştı.

İnşaat Yüksek Müh. Mersin'in yerel tarihi konusunda araştırmaları ve belgeliği, bir çok makalesi var. Bir çok STK da aktif üye.

scroll to top