,

İSTASYON CADDESİ VE PARKI – Nihat TANER

stassyon-Caddesi.jpg

Önceki sayıda * Alman Lenz firması tarafından Hastane Caddesinde su sondajı yapıldığını, çıkan suyun içmeye uygun olmaması üzerine çalışmalara son verildiğini yazmıştık. Sondaj kulesi tadil edilmiş, siren (canavar düdüğü) takılarak Merkez Bankası’nın kuzeyindeki alanda İtfaiye Kulesi olarak kullanılmıştı.

Mersin İstasyon Caddesi 01

Mersin İstasyon Caddesi 01

Park henüz yok. Dikdörtgen planlı boş alanda Yangın Kulesi yer almakta.

Mersin İstasyon Caddesi 02

Mersin İstasyon Caddesi 02

Park şekillenmeye başlamış, çiçekler ve ağaçlar ekilmiş. Parkın ortasında havuz inşaatı devam ediyor. Araçların rahat seyri için yol genişletilmiş, parka yuvarlak bir form verilmiş. Caddenin iki tarafında geniş kaldırımlar ve ağaçlandırma dikkat çekmekte. Doğuya bakarak çekilmiş fotoğrafta sağda Cezaevi, sonra cumbalı evler, arka planda Katolik Kilisesi saat kulesi görülmekte. Yolun sonundaki tek katlı basık yapı Demiryolları deposudur.

Mersin İstasyon Caddesi 03 - Ziya Aykın arşivinden

Mersin İstasyon Caddesi 03 – Ziya Aykın arşivinden

Havuz inşaatı bitmiş, ağaçlar gelişmiş, parka gelenlerin oturması için banklar yerleştirilmiş. Elektrik hatları direkler üzerinde parkın içinden geçmekte. Otobüsün şekli fotoğrafın 1950’li yıllara ait olduğunu düşündürüyor. O yıllarda özel otobüs işletmesi Tevfik Atalay’a aitti. Sonraki yıllarda Atalay yerine İsmet Beyin Okaner otobüsleri hizmet verecektir.

Mersin İstasyon Caddesi 04

Mersin İstasyon Caddesi 04

1960’lı yılların ortalarına ait bu fotoğraf “Türkiye’nin güneyindeki kilit kentlerden biri olan Mersin, iklimi ve sanayii ile kardeş şehri olan Santa Fe Springs’e benzer” alt yazısı ile Kaliforniya’daki yerel gazetelerde yayınlanmıştı.

Mersin İstasyon Caddesi 05

Mersin İstasyon Caddesi 05

Bir zamanlar Mersin’in Amerika’da bir kardeşi vardı. “Kardeş kent” projesinde 1967-70 yıllarında Los Angeles’te konsolosumuz olan Mustafa Talat Kulay’ın çok emeği vardı. Yukarıdaki fotoğrafta ananevi Gül Resmi Geçidi’ne 1969 yılında katılan ve “deniz aşırı ulaşan eller” temasını işleyen platform görülüyor. Şarkın sihirli havasını anımsatan uçan seccadenin üstündeki cami ile gökdelen geleneksel ve modern Türkiye’yi simgeliyor, önündeki yer küre üzerinde birleşen eller de aralarında denizler olan iki kentin kardeşliğini anlatıyordu. Yarışmada birinci gelen ve Reader’s Digest Vakfı uluslararası ödülünü kazanan platformda dönemin İstanbul valisi Vefa Poyraz’ın kızı Sema Poyraz ve Didem Yeneriz adlı genç kızlarımız da yer alıyor.
Mersin için çok yararlı bir tanıtım olanağı sağlayabilecek bu proje ne yazık ki sürdürülemedi. Mersin’de Santa Fe’den bir iz yok ama Santa Fe’de Mersin Sokağı halen mevcut.
İstasyon Caddesine gelince; çiçek yok, park yok ama caddenin sağı solu otopark!

* Bu Yazı MERSİN DENİZ TİCARET ODASI BÜLTENİ EKİM 2015 Sayısından alınmıştır..

İnşaat Yüksek Müh. Mersin'in yerel tarihi konusunda araştırmaları ve belgeliği, bir çok makalesi var. Bir çok STK da aktif üye.

scroll to top