,

KEŞANLI ALİ DESTANI MÜZİKALİ MERSİN DEVLET OPERA VE BALESİ’NDE

Keşanlı.jpg

Mersin Devlet Opera ve Balesi, 16 Mart 2017 Perşembe günü saat 20:00’ de Kültür Merkezi sahnesinde ‘’ Keşanlı Ali Destanı ‘’ müzikalinin prömiyerini gerçekleştiriyor.
Ülkemizde epik tiyatronun öncülerinden olan Haldun Taner’ in 1962 yılında yazdığı “Keşanlı Ali Destanı” müzikali Yalçın Tura tarafından bestelenmiş ve 31 Mart 1964 tarihinde Karaca Tiyatrosunda dünya prömiyeri yapılmıştır.
Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından, 16 Mart 2017 Perşembe günü saat 20:00’ de Kültür Merkezi Sahnesi’nde prömiyeri gerçekleştirilecek eserin ikinci temsili 18 Mart 2017 Cumartesi saat 20:00’de yine aynı sahnede seyirci ile buluşturuluyor.
Orkestra Yönetmenliğini Aytuğ Ülgen ve Orhan Öner Özcan’ ındönüşümlü olarak üstlendiği eserin sahne yönetmenliğini Melih Öztürk yapıyor.
Dekor Tasarım Hakkı Kandır
Kostüm Tasarım Aydan Çınar
Koreografi Tolga Ergen
Işık Tasarımını Tarı Deniz
Koroyu hazırlayan Orhan Öner Özcan

Keşanlı Ali : Kıvanç UĞRAŞBUL
Zilha – Nevvare : Funda HAYFAVİ – Gülden VURANDEMİR
Şerif Abla : R. Neslihan ULAŞ EVCİMEN
İzmarit Nuri : Cüneyt ERDOĞAN
Beş Vakit Niyazi : Kazım Erdem ÖZDEMİR
Derviş : M. Özkan ÇAVDAROĞLU
Temel : Serkan KARAGÖZ
Hidayet : Ayşegül DEVRİM DİNÇER – Gözde TUYAN

Halk arasındaki ekonomik ve kültürel farkı eleştirmekte ve bu yönüyle halen güncelliğini korumakta olan eserin konusu;
Şehre tepeden bakan Sineklidağ’daki gecekondu insanının tek kurtuluşu; kendisininde inanacağı bir destan yaratması ve o destanın içinden bir kahraman bulmasıdır. İşlemediği bir cinayet yüzünden hapse atılan ve sevdiği kız Zilha tarafından dayısını öldürmekle suçlanan Ali, o kahramandır.
Oyun elli yıl önceki çarpık düzeni, zorba olmaya itilen halkın sorunlarını zengin- fakir arasındaki ekonomik ve kültürel farkı eleştirmekte ve bu yönüyle halen güncelliğini korumaktadır.

Mersin Devlet Opera ve Balesi Basın ve Halkla İlişkiler
Orçun Mağal, Tel: 0324 239 04 60

Detay : https://www.mp3yukleindir.com/ adresinde

Biyografik Bilgi

scroll to top