,

KIRK KIRIK ÇİZGİ – 14 – NEUSTADT HERRENOF

Neustadt-Herrenof-Mussbach-1.jpg

İçel Sanat Kulübü Bülteni – Nisan 2001 / Sayı 103 s: 2

Nisan Günleri / Apriltage – Cemal Turan

Bahar, Mart’la birlikte gelir. Ama ben yine de bahar için hep Nisan’ı beklemişimdir. Mart ayı sanki bir geçiş dönemidir. Doğanın gerçek gülücüğü Nisan’da boy verir.

NEUSTADT HERRENHOF MUSSBACH KARDEŞ DERNEK KARDEŞ ŞEHİR

Nisan günleri, tarihimiz açısından da önemlidir. Çok önemli kararların alındığı, çok önemli günlerin yaşandığı bir aydır Nisan. Örnek mi? İşte size 23 Nisan; işte size 17 Nisan.

23 Nisan (1920): Hepimizin bildiği gibi, halkın yönetime katıldığı, demokrasi, cumhuriyet ve ulus bilincinin hayata geçirildiği ulusça çok önemli ve tarihi bir gündür.

17 Nisan (1940): Bilimin ışığında karanlıktan aydınlığa bir akıştı, bir çıkıştı. Bilimi ve teknolojiyi üretime katmaktı; ulusça üretici olmaktı. Bireysel kişiliği geliştirip bunu toplumsal bir kişilikte buluşturmaktı. Tüm bunların üzerine kurulu bir yaşamı oluşturmaktı. Ulu Önder Atatürk’ün de buyurduğu gibi çağdaş uygarlığı yakalamaktı. 17 Nisan böyle bir eğitim felsefesi böyle bir eğitim seferberliğiydi. Nisan günleri, bir çiçektir, bir sevinçtir. Nisan yağmurları bir sevdadır, bir berekettir.

Rastlantıya bakın ki, Nisan Günleri kentimizde Kulübümüz açısından da çok önemli günlerin yaşanacağı günler olacaktır. Nasıl mı? Bildiğiniz gibi 1998’de Mersin Yenişehir ile Almanya Neustadt Kenti Kardeş Kent olmuştu. Yine bildiğiniz gibi 2000’de de İçel Sanat Kulübü ile Neustadt Herrenhof Mussbach Kulübü “Kardeş Kulüp” olmuştu. Amaç, sanatın ve kültürlerin paylaşıldığı ortak etkinlikler düzenlemekti. Bu bağlamda 12 Nisan 2001’de Herrenhof sanatçılarından bir grup (6 kişi) kentimize gelecekler ve eserlerini Kulübümüz galerilerinde sergileyecekler. Ayrıca, yine Neustadt’dan dünyaca meşhur “Pfâlzer Çocuk Korosu” da gelmiş olacak ve kentimizde ve Kulübümüzde konser verecekler.

Ve işte o zaman biz, sanatçıların ve kitapların yakılmasına, sanatın içine tükürülmesine ve heykellerin bombalanmasına rağmen “İşte sanat, yaşasın sanat” diyeceğiz. Çünkü “sanat” demek, insanların buluştuğu, insanlığı paylaştığı bir ortak nokta demek…
Çünkü “sanat” demek, tüm insanların dostluğu, kardeşliği demek…
Çünkü “sanat” demek, insanca yaşamı paylaşmak demek…

Nisan gülücükleri yüzümüzden hiç eksik olmasın…

Daha da güzel günleri yaşamak ve paylaşmak için…

Biyografik Bilgi

scroll to top