,

MERSİN DEVLET OPERA VE BALESİ AYDIN GÜN KONSERİ BASIN BÜLTENİ

aydın-gün.jpg

T.C.
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü
Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü
BASIN BÜLTENİ
MERSİN DEVLET OPERA VE BALESİ’NDE
AYDIN GÜN ANISINA KONSER…

Mersin Devlet Opera ve Balesi 17 Ocak 2017 Salı günü saat 20.00’de Kültür Merkezi Sahnesi’nde Aydın Gün Anısına bir konser gerçekleştiriyor.

Tamamıyla Türk bestecilerinin eserlerinin seslendirileceği konser Şadi Erdoğan’ın rejisi ile sunuluyor. Piyano eşliğinde gerçekleştirilecek olan konser’de; sekiz solist, dört dansçı ve beş orkestra sanatçısı görev alıyor. Piyanist Cemile Cabbar’ın eşlik edeceği konser için koreografiyi Banu Dağcıoğlu Türkeli üstlendi. Sopranolar Nazlı Alptekin, Aytül Büyüksaraç, Beril El, Çiğdem Tezişçi, tenorlar Fırat Yalçınkaya, Kaner Sümer ile bariton-bas Hüseyin Çanlıoğlu ve Teyfik Rodos’un solist olarak katılacağı konserde görev alan bale sanatçıları : Koza İpek, Selahattin Erkan, Gülfem İncecik Özcan ve Göksu Kaçan, orkestra sanatçıları ise; İlkin Ünsal, Hakan Gürkan, Ahmet Suat İde, Kerem Özgür Erdem ve Bora Peynirci. Konserin ışık düzenlemesini Oktay Kanca, projeksiyon tasarımını da Ahmet Şeren üstleniyor.
1949’da Ankara Operasını kuran, 1960’ta İstanbul Şehir Operasını tek başına kuran,1309 sayılı kanunu yazarak Opera Bale Genel Müdürlüğünü kuran, 1973’te İstanbul Uluslararası Müzik Festivali’ni başlatan ve yıllarca uluslararası boyutta yöneten, ülkemizin tüm opera ve bale çalışanlarının meslek sahibi olmasını tek başına sağlayan bu büyük insanı vefa ile anmaktayız.
Aydın Gün Anısına Konser’de seslendirilecek eserler şunlar:
A. Adnan Saygun’un “Yunus Emre Oratoryosu”ndan Yalancı Dünya adlı bölüm, “Eski Üslupta Kantat”ından Kapasam da Gözümü adlı bölüm,
Selman Ada’nın “Aşk-ı Memnu” operasından Bihter-Behlül düet, “Ali Baba & 40” operasından Abdullah arya, Nurcihan-Abdullah düet ile Haramibaşı arya,
Turgay Erdener’in Sen Sen Sen, Çalın Davullar ve Geçer adlı şarkıları,
Ali Hoca’nın düzenlemesiyle Çökertme adlı Halk Türküsü,
Yalçın Tura’nın “Karacaoğlan” operasından Elif arya ile Sevmek Nedir adlı şarkısı,
Muammer Sun’un Seni Sevdim Diye adlı şarkısı,
Cem İdiz’in “Kanlı Nigar” müzikalinden Haydar arya,
Ali Darmar’ın Ağlar Gezerim adlı türküsü,
Cemal Reşit Rey’in Çeşme adlı türküsü,

Mersin Devlet Opera ve Balesi Basın ve Halkla İlişkiler
Orçun Mağal, Tel: 0324 239 04 60

Biyografik Bilgi

scroll to top