,

MERSİN DEVLET OPERA VE BALESİ – BASIN BÜLTENİ

MDOB.jpg

MERSİN DEVLET OPERA VE BALESİ

‘‘TURNELER BAŞLIYOR’’
09.02.2016
Mersin Devlet Opera ve Balesi turnelerine Adana, Osmaniye ve Gaziantep illeriyle başlıyor. ‘’Piri Reis’’ ve ‘’Çeşmebaşı –Bolero’’ eserleriyle turneye çıkıyor.
‘’Piri Reis’’ balesiyle Gaziantep ve Osmaniye’de, ‘’Çeşmebaşı-Bolero ‘’baleleri ile de Adana ‘da sanatseverlerle buluşuyor. Mersin Devlet Opera ve Balesi, en eski Dünya haritalarından biri ve denizcilik kitabıyla dünya tarihine geçen Piri Reis’ in başarılı, ancak trajediyle son bulan yaşamını Gaziantep ve Osmaniye’de bale sahnesine taşıyor. Piri Reis’in müziğini Can Atilla, libretto ve koreografisini Armağan Davran ve Volkan Ersoy ikilisi yaptı. Dekor tasarımı Savaş Camgöz, kostüm tasarımı Gülay Korkut ve ışık tasarımı Tarı Deniz tarafından gerçekleştirildi. Eserde başlıca rolleri, ; Özlem Şenormanlılar, Büşra Ay, Burak Serkan Cebeci,Ender Üçdemir, Tutku Barın Tümen, Mahmut Akyol, Tugay Ak, Murat Koman, Tolga Ergen paylaşıyor.
Eser 15 Şubat 2016 Pazartesi Gaziantep Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Oratoryum Sahnesinde saat 20: 00’ deki gösterimleriyle sanatseverlere sunulacak.
16 Şubat 2016 Salı gününde ise Osmaniye Cebeli Bereket Kültür Merkezi sahnesinde saat 20: 00’de sanatseverlerle buluşacak.
Mersin Devlet Opera ve Balesi, Ferit Tüzün’ün ‘’Çeşmebaşı’’ ve Maurice Ravel’ in’’ Bolero’’ adlı bale eserleri ile de Adanalı sanatseverlerle buluşacak.
‘’Çeşmebaşı’’ balesinde kısaca, insanların aralarındaki güncel ilişkiler, aşklar, kavgalar, günümüz modern çağına uyarlanarak anlatılıyor. “Bolero‘’ da ise tek bir fragmanla, her tekrarında değişen orkestra renkleriyle, kadın – erkek ilişkilerinin esrarı dans gösterisiyle anlatılıyor. ‘’Çeşmebaşı ‘’eserinin librettosu ve koreografisini Uğur Seyrek yaptı. Kostüm tasarımı Sevtaç Demirer ve ışık tasarımı Tarı Deniz tarafından gerçekleştirildi. “Bolero’’ eserinin ise librettosu, koreografisi ve kostüm tasarımı Uğur Seyrek, ışık tasarımı Tarı Deniz tarafından gerçekleştirildi. Eserlerde başlıca rolleri, Büşra Ay, Burak Serkan Cebeci, Ozan Demirbaş, Meltem Baydar, Tugay Ak, Bleda Özlem, Erdem Arslan, Yusuf Afacan, Nino Svimonishvili, İsmail Şereflioğlu, Seda Dereli, Miray Boyacıoğlu, Özge Hoşer, Niyazi Cingöz, Pınar Humar, Tutku Barın Tümen, Ozan Demirbaş, Ketevan Chkhikvadze paylaşmakta.
Eser 29 Şubat 2016 Pazartesi saat 20: 00’de Adana Hacı Sabancı Kültür Merkezinde sanatseverlerle buluşacak.
Bilet Temin Yerleri:
Gaziantep Devlet Tiyatrosu Gişesi
İrtibat no: (342) 221 19 67
Osmaniye Cebeli Bereket Kültür Merkezi
İrtibat No: (328) 814 12 26
Adana Hacı Sabancı Kültür Merkezi
İrtibat No:( 322) 352 33 55 / 103-104
Mersin Devlet Opera ve Balesi Basın ve Halkla İlişkiler
Orçun Mağal, Tel: 0324 239 04 60
MDOB Gişe: 0324 238 37 52
E-Posta: mersindob@gmail.com

Biyografik Bilgi

scroll to top