,

MERSİN’E GENEL BİR BAKIŞ – 24. BL.

Mersin-Vali-Konağı-1950-li-yıllar.jpg
Mersin Garı

1880’li yıllarda Mersin Garı. Doğuya uzanan Tarsus Adana şosesi. Sağda Alman İskelesi’ne doğru ayrılan şimendifer katarı görülüyor.

Eski Kilikya içinde yer alan Mersin ili, Akdeniz Bölgesi, Çukurova batı kanadını oluşturur. Niğde, Aksaray, Karaman ve Konya’nın güneyinde, Antalya’nın doğusunda, Adana’nın batısındadır. Yüzölçümü 15.853 km2 ile ülkenin % 2’sini oluşturur.

Her eski kentin kuruluşunda önemli rol üstlenen bir akarsu, Mersin için de geçerlidir. Mersin Çayı, eski uygarlıklarda olduğu gibi, yeniden yapılanmada da etkin olmuştur. Eski kumsallar üzerindeki yapılanma, yakınındaki ovalarda tarıma dayalı yerleşmelerle gelişmeye başlamıştır.Mersin 127

Mersin Kenti Çukurova’nın batısında yerleşim merkezidir. Doğusunda Deliçay, batısında Mezitli İlçesi (Soli-Pompeipolis antik kenti), kuzeyinde Toroslar, güneyinde engin deniz Akdeniz’le sınırlanır. İçinden geçen Müftü Deresi (Mersin Çayı) kıyıcığında ilk yerleşim izlerine rastlanır. Kent, kıyı boyunca bir sahilde uzanır. Bitek alüvyon yapı üzerinde kurulmuş olan şehir, aslında Mersin İli’nin yüzey olarak en küçük ilçesidir. (1772 km2).Mersin 3

Belediye sınırları içi 39.56 km2’dir. Ayrıca 67.643 km2’yi bulan mücavir alanı kapsamaktadır. Kentin koordinatları şöyledir: 36° 48′ 0″ K, 34° 38′ 0″ D.

Biyografik Bilgi

scroll to top