,

SIĞIRCIK KUŞLARI – ABDULLAH TÜRKOĞLU

sığırcık-kuşu.jpg

Bilmem hatırlayanınız var mı? Eskiden, beyaz benekli siyah renkli sığırcık dediğimiz göçmen kuşlar gelirdi. Toplu olarak yaşayan bu kuşlar, her yıl İç Anadolu’dan göç eder ve ılık bölgemizde kışı geçirirlerdi. Mezitli 1960’larda ben çocukken köydü. Viranşehir Mahallesi’ndeki evimizden seyrederdim. Akşam karanlığına kadar batıdan doğuya doğru binlercesi geçer, siyah bir nehir gibi adeta akarlardı. Artık karanlıkta gidemez hale geldiklerinde, rastladıkları yüksek bir ağaçta o geceyi geçirmek için aniden tünerlerdi.
Mersin’e taşındığımızda İse bu kuşları, havasını ılık ve emniyetli bulduklarından olsa gerek uyumaya geldikleri sahildeki askeri kışlanın yüksek okaliptüs ve palmiye ağaçlarında seyrederdim. Sabahleyin karınlarını doyurmak için doğuya, batıya, kuzeye tarlalara dağılırlar akşam olurken şehrin bu ağaçlarına tünemeye gelirlerdi, O kadar çok gelirlerdi ki ağaçların dallarına siyah zeytin taneleri gibi dizilirler dallar aşağı eğilir, başkalarına yer kalmazdı. Tabii bu arada şehrin, elinde sapan veya “tek saçma” tüfeği olan çocukları o yüksek ağaçlardaki bu kuşları vurmaya çalışırlar, aşağıdaki insanlardan habersiz kuşlar ise kendilerine uyumak için birbirleri ile yer kavgası yaparlardı.
Bu kuşları en son dört yıl önce seyretmiştim. Akşam üzeri Askeri Kışla’nın oraya yürüyüş yapar, yakından seyreder, cıvıltılarını dinlerdim. Bazen de balıkçı barınağının oralarda çayımı İçerken akşam kızıllığında bu kuşların siluetlerini doyasıya seyrederdim.
Ancak dört yıldır gelmediler. Artık nesilleri mi tükendi yoksa, çok telef oldukları için göç etmek yerine kışı iç Anadolu’da mı geçiriyorlar bilemiyorum…
Evet sığırcık kuşları bu yıl kış çetin geçiyor, her yer karla kaplı. İç Anadolu’da yiyecek bulamamışsan eğer; gel bizim buralar yemyeşil, her yer yiyecek dolu. Havası da soğuk değil hani. Hem bak avcıları da uyardım. İnşallah size iyi davranırlar. Eğer nesliniz tükenmemişse, sizleri bu yıl bekliyorum. Zaten bu yıl da bu kışa rağmen gelmezseniz faili meçhullerin listesine yazacağım sizleri sevgili sığırcık kuşları.

İçel Sanat Kulübü Aylık Bülteni Şubat 2000 /89. Sayısından alınmıştır.

Biyografik Bilgi

scroll to top