,

UMUMİ MAĞAZALAR İSKELESİ – 66. BL.

Umumi-Mağazalar-İskelesi.jpg

UMUMİ MAĞAZALAR İSKELESİ

Anılan İskele Adı Umumi Mağazalar İskelesi
Yapılış Tarihi: 1938
Konumu DDY İskelesi Doğu yönü
Yapı Sistemi: Betonarme Karkas Sistemi
Görgü tanıkları: Şinasi Develi
Günümüzdeki Yeri: Liman sahası içinde

Umumi Mağazalar Türk Anonim Şirketi, “Umumi Mağazacılık” yapmak üzere 1937 yılında, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ve talimatları ile kurulmuştur. İlk kurulan depoların ve işletmenin Mersin’de olması da önemlidir. İlk kez yayınlanan aşağıdaki fotoğraf yeterli bilgi veriyor.

Şinasi Develi anlatıyor:
“Umumi Mağazalar İskelesi, Umumi Mağazaların eski depolarının bulunduğu yerdeki bu iskele sadece bu kuruluşa aitti. 1938 yılında inşa edilmişti. 120 metre uzunluğunda ve 12 metre genişliğindeydi. İskelenin bulunduğu alan, I.Dünya Savaşı’nı müteakip, kullanmak suretiyle gübre imal etmek için başvuran bir kişiye tahsis edilmiş, ancak tahsisi alan kişi bu işi yapmamıştır. Umumi Mağazalara, iskeleyi inşa etmelerinden sonra, bu kişinin varislerinin mahkemeye başvurmaları, iskelenin durumunu epeyce etkilemişti. Liman inşası sırasında bu iskele hala mevcuttu.

1950’li yıllarda bu şirketin hukuk müşaviriydim. Bu iskelenin yıktırılması hususundaki bir dava nedeniyle şirket yetkilileri ile birlikte çektiğimiz sıkıntıları bugün dahi zaman zaman hissederim.

Umumi Mağazalar Şirketi büyük paralar harcayarak bu iskeleyi yaptıktan sonra bazıları ortaya çıkıp, iskelenin kara tarafının murislerinden kendilerine intikal ettiğinden bahisle müdahalenin men’i davası açmışlardı. İskelenin baş kısmı giderse, iskele kalır mı? Burada eskiden hayvan kesimi yapılırmış. Akan kanlardan gübre yapmak üzere bu arazinin Milli Emlak’ten tahsisini istemişler, tahsis de edilmiş. Sonradan hayvan kesim işi bitmiş. Mersin’den gitmişler, kayıt kalmış. İskele yapılınca varislerin aklına nereden geldi ise, şirketten araziyi talep etmişler. Mersin limanı inşaatı ile yorgan gitmiş, kavga da bitmişti.”

Biyografik Bilgi

scroll to top