,

BELEDİYE BAHÇESİ VE DENİZ HAMAMI İSKELELERİ – 65. BL.

Belediye-Bahçesi-İskelesi.jpg

HALK İSKELELERİ

BELEDİYE BAHÇESİ  İSKELESİ

 

DENİZ HAMAMI İSKELESİ

Şinasi Develi anlatıyor: “Belediye Bahçesi bilindiği üzere geçmiş yıllar Mersin’in bir eğlence merkeziydi. Atatürk Caddesi’ne cephesi olduğu gibi, deniz tarafı ve burada küçük bir iskelesi bulunuyordu. Belediye Bahçesi’nde verilen garden partilerde, sair merasimlerde buradan havai fişek gösterileri yapıldığı gibi, iskeleden gerektiğinde başka surette de yararlanılırdı.”

“Mersin’de plaj yokken, 1930’lu yıllarda bir ara Çamlıbel’in deniz tarafında deniz hamamı yapıldı. Bunun için bir ahşap iskele de gerekmişti. Faytonlarla hanımlar buraya gelirler, iskelenin ucundaki ahşap yapıdan merdivenle denize inerler, biraz yüzüp, duş alıp yine faytonla evlerine dönerlerdi. Bu konudaki bilgim ortaokul yıllarımda, İstanbullu olan yengeme bu deniz işinde refakat ettiğimden dolayıdır.”

Anılan iskelelerden başka adı bilinen ancak belge ve fotoğrafına şimdiye kadar ulaşılamayan birkaç iskele var. Bunlar batı yönünde Millet Bahçesi’nin önündeki iskele ve Askeri Kışla önündeki iskele ile doğu yönünde, DDY İskelesi’nin de doğusundaki Umumi Mağazalar İskelesi ve Gazhane İskelesi’dir. Tekrar doğu yönüne geçip burada varlığı bilinen iki iskeleye dair bilgi ve fotoğrafları birlikte paylaşalım.

Biyografik Bilgi

scroll to top