,

AYŞE MERZECİ AKBULUT’a KİTAP TANITIM, SUNUM VE İMZASI

Ayşe-Merzeci-Akbulut.jpg

Mersin Ticaret Lisesinde coğrafya öğretmenliği yapıp 1992 yılında emekli olan Ayşe Merzeci Akbulut’a, armağan olarak yaklaşık 40-50 yıl önceki öğrencilerinden, ailesinden, arkadaşlarından derlenen yazılarla Ziya Aykın tarafından hazırlanan kitabın tanıtımı ve imzası 11 Nisan 2014 tarihinde Mersin Ticaret Lisesi toplantı salonunda yapıldı.

 

 

 

 

…Yazıların ışığı bazen doğrudan Ayşe öğretmenin gözüne tutuluyor. Bazen hep yanında olan eşinin yüzüne. Bazı yazılarda eğitim düzenine, ortama ışık tutuluyor. Bazıların da yazarı kendi yüzüne tutuyor ışığı. Bu nedenle okurlar Ayşe Merzeci veya başka bir öğretmeni, öğrenciyi, kantinciyi okurken bir zamanlardaki Mersin ve Mersinliye ilişkin bir çok ipucunu da bulmuş olacaklar. 

Bu kitabın en önemli özelliği en az 40 yıllık bir imbikten geçmiş, ön yargılardan arınmış, samimi yazılardan oluşmasıdır. Akraba, arkadaş ve öğrenci yazılarının tamamında ilk algılanan sıcaklıktır. Ayşe Merzeci Akbulut isminin geçtiği yerde başka türlüsünün olması da zaten olanaksız…(*1)

…Onun sadece hepimizi çok sevdiğini ve anladığını gözlerinden rahatlıkla anlayabiliyorduk. Çalışkan veya tembel bütün öğrenciler onun bizi, biz olduğumuz için sevdiğini biliyorduk. Yıllar geçince gördük ki o bizi, ailesini, sokaktaki bütün insanları, hayvanları, otları, çiçekleri böcekleri, her şeyi seviyormuş. Yani O, coğrafyacıymış… Onun sınıfta açtığı harita kendi sevgi dünyasının haritasıymış. Bizim onu izledikçe içimizin açılmasının nedeni buymuş. Ve hala olabileceği yerlerde gözümüzle onu aramamız, çocuklarımıza onu anlatmamız dünyayı sevdiğimizdenmiş…(*2)

(*1) Kitabın Önsözünden
(*2) Ziya Aykın’ın “Şapka“ adlı yazısından

Kitapta yazısı olanlar
NİHAT TANER
FEHTİYE AKBULUT MİLLER
AYŞE AKAY
AYŞE ÖZCIBIR
AYŞE ÜMRAN ÇAVUŞLAR
AYŞE ATA
AYŞE BARUT VURAL
CENGİZ YETER
GÖNÜL VETEM
GÜLSEN PİŞİRİCİ
LEYLA ALTAN
MERİÇ ALKAN
TÜLAY DEVİREN
İBRAHİM ÖNGÜ
ABDULLAH DEMİROĞLU
AHMET BİRİCİK
AHMET HİLMİ ERSOY
AHMET SUN
A.NEJLA KEYKUBAT
AYŞE ATA
CEMİLE KÜPELİ
DEMİR DURMAZ
ERDOĞAN KÜPELİ
EYÜP DİNÇ
HAMDİ BAYINDIR
HAMDİ KAVANOZ
HANİFİ ÇETİN
HÜSNİYE-AYHAN-REŞİDE-İLKNUR
HASAN SADIK UNCU
HÜSEYİN FİKRİ TÜMER
HÜSEYİN ÖZDEMİR
HÜSEYİN SEÇKİN
İBRAHİM ÖNGÜ
İSA KARŞI
LEYLA SU
MEHMET ALİ SU
MEHMET CAMBAZ
MURAT YANPAR
ÖMER GÜLAY
OSMAN YILMAZ
RAMAZAN AYBAT
SAADET KUŞKAYA CANER
SABAHATTİN ŞUVAK
SADIK ALDOĞAN ERKAVİM
ŞERİFE ASLANYÜREK AVCI
ÜMRAN TAŞERİMEZ BAYRAM
TEVFİK KABAN
YAHYA SÖYLEME
ZİYA AYKIN

Biyografik Bilgi

scroll to top