,

MERSİN LİSELİLERİ DERNEĞİ BÜLTENİNDEN

MERSİN-LİSELİLERİ.jpg

Mersin Liselileri Derneğinin bülteninden alıntılar 

Mart 2014
Sevgili Dostlar,

İstanbul erken bir baharı yaşarken sizlere yeniden merhaba diyebilmek hepimize mutluluk veriyor. Ve hemen geleneksel Bahar Buluşmamızı anımsatıyor. Erguvanları, denizi, yeşili ve güneşi yaşamak isteyen dostlarımızla 4 Mayıs Pazar günü, yine Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Hisarüstü Sosyal Tesisleri’nde biraraya geleceğiz. Her yıl İstanbul dışından gelen dostlarımız ve sayıları katlanarak artan eski bursiyerlerimizle şenliğe dönüşen toplantımızda hepinizle kucaklaşmak istiyoruz.
Genel Kurulumuz : Önceki bültenimizde 25 Ocak 2014 günü gerçekleştirileceğini bildirdiğimiz Genel kurulumuz anılan tarihte merkezimizde yapıldı…
Şubat başında yaptığımız yönetim kurulu toplantısında başkanlık görevini Ülker Arıkan’ın, başkan yardımcılığını Turan Bulamur’un, genel sekreterliği İlknur Özcanbey’in, saymanlığı Fatma Öztep’in sürdürmesine karar verilmiş, üyelikler Meriç Alkan, Gülizar Teke Çağlayan, N.Yılmaz Göl, Hatice Arı Seçim ve Muhammet Budak arasında paylaşılmıştır.
Haberlerimiz : Geçtiğimiz nisan ayında İçel Sanat Kulübü ile Derneğimizin birlikte Mersin’de gerçekleştirdiği Gazanfer Uğural’ı 12. ölüm yıldönümünde anma toplantısından sonra İçel Sanat Kulübü’nün girişimiyle Mezitli Belediyesi kendi sınırları içinde bir parkta Gazanfer Uğural adının yaşatılması kararını vermiştir. Belediye Meclisi tarafından alınan karar Mezitli Kaymakamlığı’nca da onaylanmıştır. Gazanfer Uğural için Mersin, yetiştiği şehirdi ve yaşamında özgün bir yeri vardı. Bu nedenle, Mersin’de kültür ve sanat hayatının hareketlenmesi için çok şey yaptı. Çok sevdiği Mersin onu yeniden mutlu etmişti. Bu girişimleri nedeniyle önceki başkan Fatih Alkar ve şimdiki Başkan Eyüp Dinç’in şahıslarında İçel Sanat Kulübü’ne, değerli dostumuz Başkan Uğur Yıldırım’ın kişiliğinde Mezitli Belediye Meclisi üyelerine ve bu konuda yıllardan beri ısrarla çaba harcayan Gazeteci Bedir Solmaz’a teşekkürlerimizi sunarız.
Mersin Polifonik Korolar Derneği ve Turan Alıcı Kültür Merkezi sanatçılarının 27 Şubat 2014’te, Turan Alıcı şefliğinde, Mersin Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdikleri Türkü Gecesi etkinliği sanatseverlerin büyük beğenisini topladı. Gecenin sonunda Selma Yağcı ve Turan Alıcı’nın etkinliklerini Atatürk ve Cumhuriyetimizi kuranlara ithaf etmeleri dinleyenleri ayrıca heyecanlandırdı. Etkinlik, Hürriyet Çukurova ekinde de yerini aldı…
Akdeniz Opera ve Bale Kulübü Yayınlarının ilk ve Pitura Kitaplığının 4. kitabı “Atatürk ve Köy Enstitülerinde Müzik Eğitimi” adıyla çıktı. Öğretmen okullarının 166. kuruluş yıldönümü nedeniyle yayımlanan ve Prof. Dr. Ali Uçan imzasını taşıyan bu kitap 13 Mart günü İçel Sanat Kulübü Nevit Kodallı salonunda bir söyleşiyle tanıtıldı. İlgiyle okuyacağız.
İçel Sanat Kulübü eski başkanlarından Ziya Aykın’ın hazırlamış olduğu “www.yumuktepe.com” adlı web sitesi güncel haberlerin yanı sıra keyifle okunan eski Mersin’e ait çok sayıda yazıyı da içermekte. Özenle hazırlanmış geniş kapsamlı bu site için Ziya Aykın dostumuzu kutlarız.
Ve Etem Çalışkan ağabeyimizden yeni bir sergi… İstanbul Büyükşehir Belediyesi düzenlemesiyle Beşiktaş’taki Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde 10-17 Mart arasında “İSMEK’in Ustaları” “Sanata adanmış bir Ömür- Etem Çalışkan” adıyla karşımızda. Değerli ağabeyimiz, sergisi için bakın neler yazmış:
“Çalışma odam bazen birkaç santimetre karelik bir cehennem, ama hep sonsuz bir cennet Yazı yazarken genellikle kalemim gül dalından bülbül konar elime.
Yazı yaşım 6014. Altı yaşında bir mucize yaşadım. 1934 yılında Karatahtaya birbiriyle köşeli bitişik ak tebeşirle çizilen üç çizgiden ses geldi: A…
Güzel yazı yaşım 61’in içinde. En güzel yazımı yarın yazabileceğim diye çalışıyorum.
Bu yaşım, ‘Etem, sana evladım diyorum. Emeğimi ve emeğini unutma’ diyen Emin Barın hocamla başlar.
Bu satırları yazarken, zeytingillerden bir iğde geldi elime, çiçek kokusu ile Karacaoğlan’dan bir demet boynu bükük mor sümbül… Telli turnalar gördüm şafak vakti gökyüzünde…
Ve ‘Çanakkale içinde aynalı çarşı, ana ben gidiyom düşmana karşı’.
Ve pırr, uçuveren ibibikler. Ve ‘Bana seni gerek seni’ diyen Yunus Emre.
Ve ‘Dağlar çiçek açar, Veysel dert açar’ diyen arkadaşım Aşık Veysel.
Ve bir demet gül geldi. ‘İnsanın hayırlısı insanlara faydalı olandır’
Ve bendeniz ‘olduğum gibi göründüm, göründüğüm gibi oldum’.
Ve 86 yıldır çalışmaktan para kazanmaya vakit bulamadım.
Ve bu sergi anlatır bunları… 27.2.6014”

Kutluyoruz; kutluyoruz hem taze tutabildiği coşkusu için, hem de eline, kalemine, fırçana sağlık diyoruz.
Güngör Arıbal dostumuz 19 Ocak 2014’te 23 yıldır başarılarla taçlandırdığı Rekreasyon Derneği’nin başkanlığını yeni kuşaklara devretti. Dernek yeni yönetim kurulu kendisine onursal başkanlık ve değerli ağabeyimiz, eşi Güner Arıbal’a onursal üyelik payesini vererek onlardan ayrılmak istemediklerini vurguladı. Deneyimleri ve düşünceleriyle çalışmalarını sürdürecekler. Biz de kendilerine esenlik ve mutluluk dolu yarınlar dileriz.
Ressam üyelerimizden Prof. Dr. Mehmet Mahir’in retrospektif Sergisi 12 Mart – 19 Nisan 2014 tarihleri arasında İstanbul İş Kuleleri’ndeki Kibele Sanat Galerisi’nde izlenebilecek. Sergi’de sanatçının ilk dönem çalışmalarından başlayarak figüratif betimlemeleri, soyutlamaları ve son dönem çalışmalarını bir arada görmek sanatseverlerin dikkatini çekecektir. Kutlarken daha nice sergilere diyoruz.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Arp Bölümü öğrencisi bursiyerimiz Melis Çom Paris’te genç sanatçılar için düzenlenen Martin Geliot Arp Yarışması’na katıldı. 2013 yılı kasım ayında dördüncüsü gerçekleşen yarışmada başarılı kızımız finale kalan sanatçılar arasında yer almış, Jean Marie Panterne’in dikkatini çekerek özel bir ödüle layık görülmüştür. Melis Çom’u kutlar, başarılarını devamını dileriz.
Aralık ayı içinde merkezimizde düzenlediğimiz bir toplantıda, geçen yıl Erasmus projesi kapsamında yurt dışına gitmiş olan bursiyerlerimizden Çağlar Onbaşı ve Barış Öztürk, deneyimlerini ve Avrupa’nın çeşitli kentlerinde yaptıkları gezileri anlattılar. Soruları da yanıtlayan konuşmacılar, arkadaşlarını, ufuklarını açacak deneyimler konusunda cesaretlendirdiler. Onlara teşekkür ediyoruz.
Dostlarımızın merkezimizi ziyaretleri hepimizi mutlu ediyor. Geçtiğimiz günlerde Ankara’daki arkadaşlarımızdan Doç. Dr. Ülgen Okyayuz’la biraraya geldik. Kendisi, Türk Psikologlar Derneği yayınlarından, editörlüğünü yaptığı “Sağlık Psikolojisi” adlı kitabı derneğimiz kitaplığı için imzaladı. Teşekkürlerimizi sunuyoruz. Değerli Neriman ve Hikmet Karaa hocalarımızın kızı Gülden Karaa’nın ziyaretimize gelişiyle hocalarımızı da andık, kulaklarını çınlatarak mutlu olduk.
Sizlere esenlik ve mutluluk dolu günler dilerken, bültenimizi Dr. Erdoğan Tanaltay’ın, eşi Suna Tanaltay için yazdığı bir şiirle bitirmek istiyoruz:

Portakal Çiçeği Kokar Gözlerin
Seni tanımamıştım henüz o zaman
On yaşındaydın, belki de on bir
Birden solmuştu gül yanakların
Bir esinti miydi seni ürperten
Can evinde bir yangın
Can evinde bir ateş
Gönül çiçeğimi solduran

Sonra tanıdım seni
Yeşilin maviye kavuştuğu yerde
İlk yasemini sana aldım
Seni gördüğüm güneşin batışında
Sümbül teber yüreğin
Sevmeyi öğretti bana

O gün, bu gün
Portakal çiçeği kokar gözlerin
Üşüsen, ürpersen bir an
İçim titrer
Portakal Çiçeği Kokar Gözlerin

O küçüğü özlerim
Gül yapraklarının ardında

Yönetim Kurulu Adına Z. Ülker Arıkan
e-posta : mldernegi@hotmail.com web sayfası: www.mersinliselileridernegi.com
Posta Çeki Hesabı: Mersin Liselileri Derneği 1652061

DR. ERDOĞAN TANALTAY
Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapmıştır. Uzmanlık eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri ve Nöroloji Kliniklerinde tamamlayarak Nöro- Psikiyatr (Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı) olmuştur. Üsküdar Ruh Sağlığı Merkezi’ni kurarak yıllarca yönetmiştir. Bu görevinin yanı sıra, Milli Eğitim Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin hekimliğini de yapan Tanaltay, 1959’dan 2010 yılına kadar, eşi Psikolog Suna Tanaltay’la birlikte muayenehane çalışmalarını sürdürmüştür.
Kaynak, Beş Sanat, İstanbul, Mavi ve Özsu gibi sanat dergileri ve Ayrılış, Tıp Yolunda Yılbaşı, Şair Tabipler ve Kabataşlılar Şiir Antolojilerinde şiirleri, Tıp ve Eğitim dergilerinde yazıları yayınlandı. Vatan Gazetesi’nde “Sağlığımız” ve Suna Tanaltay’la birlikte Milliyet Gazetesi’nde “Gelin, Dertleşelim” köşesini yazı ve yorumlarıyla paylaştı. Yine eşi S. Tanaltay’la birlikte çeşitli televizyon kanallarında “Sevgi’yi Paylaşalım”, “Derdini Söyle” ve “Sorun Dertleşelim, Sevgiyi Paylaşalım”, “Medya Terapi” ve “Bir Yudum Sevgi ” programlarında düşünce ve duygularını dile getirdi. Bunlara ek olarak, Tanaltaylar TRT nin “Çifte Kavrulmuş” programının hem danışmanları, hem de yorumcuları olarak görev yaptılar. Yıllardır “Sanat Çevresi”, “Size”, “Şiir Ülkesi”,”Rh+”,İçimizdeki Çocuk” ve “Ana” dergilerinde sanat söyleşileri ve şiirleri yayınlanmıştır.
Tanaltaylar, yurdun her köşesine davetli olarak gitmiş, 1500’ü aşkın “Sevgi” konulu söyleşi yapmışlar, Akçakoca ve Dikili Belediyelerince de “Fahri Hemşirelik” beratı ile ödüllendirilmişlerdir. Dikili ve Balıkesir’de de adları iki sokağa verilmiştir.
Dr. Erdoğan Tanaltay Mersin Liselileri Derneği’nin de üyesiydi ve eşi Suna Tanaltay ile birlikte yıllarca burs programımıza destek vermişti. Geçen yılki “İlkbahar Buluşması” dahil, derneğin İstanbul ve Mersin’deki hemen hemen bütün etkinliklerine de katılmıştı.
Söyleşi Kitapları:
Sanat Ustalarıyla Bir Gün
Sanat Ustalarıyla Bir Yaşam
Sanata Su Verenler
Şiir Kitapları:
Kuşlara Taş Atan Çocuk
Isırgan Tarlasındaki Gelincik
Tak Gözlerini Gönlüne Nazar Boncuğun Olsun

ARIKAN AKKIZOĞLU
Arıkan Akkızoğlu 1936 yılında Mersin’de doğmuştur. Orta öğrenimini Mersin Lisesi, Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamlamıştır. Mezun olduktan sonra Mersin’e dönmüş, çalışma hayatını tarım ve ticaretle uğraşarak Mersin’de sürdürmüştür. Başarılı bir çalışma hayatı olmuştur.
Ortaokul yıllarından itibaren kurucu başkanımız Gazanfer Uğural’ın yakın arkadaşı olan Arıkan Akkızoğlu, onunla birlikte Mersin Lisesi okul futbol takımlarında yer almış başarılı bir sporcuydu.
Derneğimizin de ilk üyelerindendi. Mersin’deki etkinliklerimize hep yardımcı olmuş ve başlangıçtan itibaren burs programına destek vermiştir.
Arıkan Akkızoğu, Ülker Hanım ile evliydi ve dört kızı, altı da torunu var.

Biyografik Bilgi

scroll to top