,

EK 3 – MERSİNLİ USTA SANATÇILAR NEVİT KODALLI VE AHMET YEŞİL

Ahmet-Yeşil.jpg

MERSİN HALKEVİ / MERSİN KÜLTÜR MERKEZİ – Sayfa 146  “Kitabın başına dönmek için bu satırı tıklayınız…

MERSİN KÜLTÜR MERKEZİ’İNDE
MERSİNLİ USTA SANATÇILAR, NEVİT KODALLI VE AHMET YEŞİL
Mersin’in iki usta sanatçısı, Devlet sanatçısı, Prof. Nevit Kodallı ve Ressam Ahmet Yeşil, Mersin Kültür Merkezi “ Şeref Salonu’nda buluştu. 25 Kasım 2000 tarihinde Cumartesi günü saat 14.00 de Ahmet Yeşil’in yaşamında çok önemli bir gün yaşandı.
Öyle yoğun ve keyifli bir günde, öyle pek kimseye nasip olmayacak, heyecanlı bir öğleden sonra oldu. Mersin Kültür Merkezi açıldığı günlerden buyana böylesi bir gün, yapının tarihinde bir ilk olmuştu.
İçel Valiliği’nin Mersin Kültür Merkezi, Şeref Salonu’nu bu etkinliğe tahsis etmesi, Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin müzikal katkıları, D ve R firmasının kitap imza organizasyonu ile anılarda kalan bir gün yaşandı. Ahmet Yeşil’in açtığı retrospektif sergisinin yanı sıra, Nevit Kodallı’nın Ahmet Yeşil için bestelediği liedler piyano ve şan sanatçıları tarafından seslendirildi. Bu konuda düşüncelerini aldığımız ağabeyimiz Nevit Kodallı şunları söyledi. “ Ben Ahmet Yeşil’in resimlerini seviyorum. Mersin’in yetiştirdiği genç sanatçı arkadaşım Ahmet Yeşil’in sanatından duyguları müziğime taşıdım. Ahmet Yeşil’i müzikle anlatmaya çalıştım ve sanırım bunu başardım. Şan ve piyano için iki lied yazdım”
O gün şan sanatçısı Eylem Hanım, bayan Natali’nin piyanosu eşliğinde Ahmet Yeşil için Nevit Kodallı’nın yazdığı ve bestelediği iki liedi seslendirdi. Ayaklarımız geçen bu 6-7 dakika için yerden kesildi. Bu Mersin’de ilk kez yaşandı.
Ahmet Yeşil etkinliğine gelenlerin paylaştığı bu mutlu günde, başka kentlere nasip olamayacak bu benzersiz duygularla ayrıldık Mersin Kültür Merkezi’nden. Ahmet Yeşil’in resimlerini izledik, gözlerimiz renklendi. Nevit Kodallı’nın ezgilerinde kulaklarımız şenlendi. Mehmet Ergüven’in yazdığı Ahmet Yeşil Kitabını alanlar bu kentte yaşamanın keyfini sürerken böyle bir “Kültür Merkezi”miz olduğu için de gurur duyduk…
Darısı yeni serüvenlere…………….Kitabın devamı için bu satırı tıklayınız……………………..

Biyografik Bilgi

scroll to top