,

MAVROMATİ İSKELESİ – 61. BL.

Mavromati-İskelesi.jpg

MAVROMATİ  İSKELESİ

İskele Adı Mavromati İskelesi
Yapılış Tarihi: 1883
Konumu Yıkılan Yeni Cami’nin (günümüzde Ulucami) batı tarafındaki sokak ucu
Yapı Sistemi: Ahşap ve demir konstrüksiyon

Fotoğraf : K2 Medya

Fotoğraf : K2 Medya

Mersin’de İlk özel iskele Messagerie Maritimes İskelesi 1874’de yapılır. Ardından ikinci özel iskele olarak 1883’te Mavromati İskelesi faaliyete geçmiştir. Canlı hayvan ihracatı için kullanılan iskele kısa bir süre kullanılmış, Mavromati’nin Mersin’den ayrılmasından sonra çürümeye terkedilmiştir.

“Şimdiki Toros Oteli’nin doğu yanında bulunan ve 1883 yılında Mersin’in efsanevi ve zengin kişisi Konstantin Mavromati tarafından yaptırılmış olan bir iskele vardı.” (Şinasi Develi)

Renklendirilmiş kartpostalda Mavromati İskelesi yukarıdaki tanım ve konuma uygun düşüyor. Hayrettin Ergun arşivi. 1910'ların sonu.

Renklendirilmiş kartpostalda Mavromati İskelesi yukarıdaki tanım ve konuma uygun düşüyor. Hayrettin Ergun arşivi. 1910’ların sonu.

Bugünkü (hizmete kapalı olan) Toros Oteli’nin önünde yapılan metal Mavromati İskelesi kısa ömürlü olmuştu. Hakkında fazla bilgi olmayan iskeleden, ağırlıklı olarak yöre kırsalından gelen canlı hayvan taşımacılığı yapıldığı anlatılanlar arasında. Köylerden koyunları getiren çoban, akarsu yanındaki rotayı izleyerek yem ve su sıkıntısı olmadan malları iskeleye kadar getiriyor olmalı…

Biyografik Bilgi

scroll to top