,

MESİAD SANAT VE SANATA KATKI ÖDÜLLERİ VERİLDİ

MESİAD-1.jpg

19 Aralık 2014 tarihinde Mersin-Yenişehir Belediyesi Kültür Merkezinde bir çok kişinin yer bulamayıp ayakta izlediği bir törenle 10. MESİAD ödül töreni yapıldı. Yapılan konuşmalar ve jüri tarafından seçilen iş insanlarına ödüllerinin verilmesinden sonra “MESİAD Yılın Sanat ve Sanata Katkı Ödülleri”  ETEM ÇALIŞKAN ve HASAN CANEL’e verildi.

 ETEM ÇALIŞKAN

Mersin – Tarsus’da doğdu. Uzun yıllar gazetecilik yaptı. Atatürk resimleri konusunda ilk akla gelen ressam ve ünü yurt dışına taşmış çok önemli bir hattattır. Geleneksel ve çağdaş hat sanatının eşsiz sentezlerini  yapmıştır.  “Nutuk “u Atatürk’ün  en önemli eserlerinden biri olan Türkçe Harflerin güzelliği ile bezeyerek el yazısı ile yazmıştır. İlerleyen yaşına karşın durmadan yazmaya ve çizmeye devam etmektedir.  MESİAD 2

HASAN CANEL
Hasan Canel Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi Çiçekalanı köyünde doğdu. Evi ile ilk okulu arasındaki 5 km. yi bazen çamura bazen karlara bata çıka yürürdü. Orta okul için bu mesafe 8 km ye çıktı ve dahası bir çok günler Aksu Nehrini iki kez yüzerek geçmesi gerekti.
Okul dışındaki zamanlarında oğlak güderken gördüğü büyük taşlara bir başka küçük taşla resim yapmaya başladı ve daha sonraki yaşamında sürekli olarak resim yaptı. Resim öğretmenliğinden emekliye ayrıldıktan sonra ahşap heykel yapmaya başladı.
Başı dik, alnı açık, gözleri ufukta, yiğitliği, doğurganlığı, yardımlaşma ve dayanışmayı vurgulayan, bakınca saygı duyulan kadın heykelleri ile ünlü oldu. Çok sayıda sergi açtı.
İçel Sanat Kulübü, Mersin 68 liler Derneği Yönetim Kurulu üyeliği, Akdeniz Belediyesi Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi ve Kültür Sanat Çalışma Grubu kurucu üyesidir. Ayrıca Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Sanat Danışmanlığı yapmaktadır.

 

Biyografik Bilgi

scroll to top