,

KIRK KIRIK ÇİZGİ – 11 – SİLİFKE, ROMA KÖPRÜSÜ

Silifke-Roma-Köprüsü-1.jpg

Seleukeia ad Kalykadnos (Silifke)
Eski bir yerleşim yeri olan Silifke yöresinde Seleukeia, Olba, Holmoie ve Korosion antik kentleri bulunmaktadır. Kilikya bölgesinin batı bölümündeki bu yöre Seleukoslar döneminde Anadolu’nun önemli bir kesimi idi.

SİLİFKE (ROMA) TAŞ KÖPRÜSÜ

Silifke yakınındaki bir höyükte MÖ 2000 yıllarına ait yerleşim izlerine rastlanmıştır. Büyük İskender’in komutanlarından ve Suriye Krallığı’nın kurucusu Selefkos Nikator, bugünkü Taşucu’nun olduğu yerde, İon göçü sırasında ‘Holmi’ adıyla kurulan koloniyi ele geçirip halkını da kıyıdaki Holmi’den 12 km. içeriye bugünkü Silifke’nin bulunduğu yere yerleştirmiş ve “Seleukos’un Şehri” anlamına gelen “Seleucia” kentini kurmuştur.

Şehir merkezinin ortasından geçen Göksu (Kalykadnos) Nehri’nin üzerindedir. MS 77 – 78 yıllarında Kilikya Valisi L.Octavius Memor tarafından dönemin imparatoru Vespasianus ve oğulları Titus ile Domitianus adına yaptırılmış olduğu 1870 yılında gerçekleştirilen bir onarımda bulunan taş kitabeden anlaşılmaktadır.

Yedi gözü bulunan ve Roma uygarlığı örneklerinden biri olan Taşköprü, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde onarım görmüştür.

Biyografik Bilgi

scroll to top